in

Zinnur Dede’nin Sevgi Kırıntıları

Ekmek israfına dikkati çekmek için unlu mamul üreten iş yerlerinden topladığı ekmek ve benzeri ürünleri kurutup öğüterek yem haline getiriyor. Yemlerin bir bölümüyle sokak hayvanlarını besleyip, bir bölümünü de satıyor, elde ettiği gelirle de yoksul ailelere yardımda bulunuyor.

zinnurdede

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Osmangazi semtinde oturan ve çocukların “Zinnur Dede” diye hitap ettiği 75 yaşındaki Zinnur Çelik, Bayburt’tan 55 yıl önce göç ederek İzmir’e yerleşmiş. Yaşının ilerlemesi nedeniyle müteahhitliği bırakıp emekli hayatı yaşamaya başlamış.

Hayvanları çok sevdiğini, sokak hayvanlarıyla yakından ilgilendiğini anlatan Zinnur Dede, israftan hoşlanmayan bir yapıda olduğunu, özellikle ekmek israfının içini acıttığını dile getirdi.

15 Yıl Önce Başladı, Evinin Garajında Bu İş İçin Sistem Kurdu

Atık ekmekleri toplayarak sokak hayvanlarını besleme işine yaklaşık 15 yıl önce başladığını, emekli olduktan sonra yerleştiği evinin garajında ekmek kurutma, doğrama ve öğütme sistemi oluşturduğunu vurgulayan Çelik, bu iş için aldığı araçla her gün fırın, pastane, lokanta ve unlu mamul satan dükkanları dolaştığını, atık ürünleri topladığını ifade etti.

zinnurdede3

“Artık Atmıyor, Benim için Saklıyorlar”

Günde yaklaşık 600 ekmek topladığını aktaran Çelik, şöyle konuştu: “Dükkan sahipleri ertesi güne kalan ürünleri benim için saklıyor, ben de her gün topluyorum. Allah razı olsun, onlar da duyarlı insanlar, daha önce çöpe attıkları ürünleri artık benim için saklıyorlar. Bunları toparlıyoruz, evde yem haline getiriyoruz. Kuşlara, sokak hayvanlarına veriyoruz. Fazla kalanı da yem olarak hayvancılara satıyorum. Oradan da birkaç kuruş geliyor. Bu işlerde bana yardımcı olan arkadaşıma ücretini veriyorum, kalan parayı da ihtiyaç sahibi insanlara, kanserli hastalara veya yetimlere veriyorum.”

“Fazla Ekmekleri Çöpün Kenarına Asın”

İzmir’de yaklaşık 35 ton ekmeğin çöpe gittiğini anlatan Çelik, insanlardan israfa karşı duyarlı olmalarını ve yiyemedikleri ekmekleri çöpe değil yem olarak değerlendirilmesi için bir poşet içinde çöpün kenarına asmalarını tavsiye etti.

Evinin önüne ekmek toplama kutusu yaptığını ve insanların istedikleri zaman buraya ekmek bırakabildiğini belirten Çelik, israfın önlenmesi konusunda kamu kurumlarının vatandaşı daha fazla bilinçlendirmesi gerektiğine işaret etti.

zinnurdede4

“Dünyanın Hiçbir Zevkinde Gözüm Yok”

Zinnur Çelik, kira geliri edindiği 40’a yakın evinin olduğunu, zaman zaman çevresindeki insanların “neden ekmek topluyorsun?” yönündeki serzenişiyle karşılaştığını kaydederek, “Sırf Allah rızası için, ahirete yatırım için insanların bu işi yapmasını tavsiye ederim. Yapsınlar, güzel bir iş. Bu ömür geçici. Parayla bir işim yok. Dünyanın hiçbir zevkinde gözüm yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

balthazar1

Horoz Balthazar’dan Günün Bankosu: “İspanya Maçı Alır”

hediye 11

Babalar Günü’ne Özel Hayvan Figürlü Aksesuarlar