in

Zika ile Mücadele Arıların Hayatına Mal Oldu

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde Zika virüsüne karşı yapılan ilaçlama yanlışlıkla milyonlarca bal arısının yaşamını yitirmesine yol açtı.

arılar1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki Dorchester’da Zika virüsüne karşı yürütülen mücadelede, uçakla yapılan toplu ilaçlama sonucu milyonlarca bal arısının yanlışlıkla öldüğü bildirildi.

Yerel televizyon kanalına açıklama yapan bölgedeki birçok arıcı arılarını kaybetmekten yakındı. Sadece Summerville bölgesindeki Flowertown arı çiftliğindeki 46 kovanda bulunan 2,5 milyon arının öldüğü ifade edildi.

arılar4

İlçe yöneticisi Jason Ward tarafından yapılan açıklamada arıların ölüm nedeninin havadan yapılan sprey ilaçlama olduğu belirtildi. Dorchester bölgesinde 28 Ağustos’ta dört Zika vakasının tespit edilmesinin ardından yetkililer havadan ilaçlama talimatı vermişti.

arılar5

İlaçlamada kullanılan Naled tartışmalı bir pestisit. İnsan ve çevre sağlığı konusundaki risk endişelerine rağmen 1959’den beri ABD’de sivrisinek ile mücadelede kullanılıyor. Naled, AB’de 2012’den beri yasak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi‘nin (CDC) sadece doğru ve ekonomik kullanım öneriyor.

arılar3

Zika Virüsü Nedir?

Sivrisineklerden bulaşan Zika virüsü geçen yıl Brezilya’da ortaya çıktı ve Güne Amerika’ya yayıldı. Özellikle hamileler için büyük bir risk oluşturan Zika, yeni doğan bebeklerde görülen Mikrosefali (küçük kafa) hastalığına yol açabiliyor.

arılar2

Virüs, kas, eklem, baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler veriyor. Kan yoluyla bulaşan virüsün cinsel yolla da bulaştığı tahmin ediliyor.

Kaynak: DW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvandankorkma1

Hayvandan Korkma, Hayvan Sevmeyen İnsandan Kork!

one cıkan pirana

Yeşilırmak’tan Sonra Seyhan Baraj Gölü’nde Pirana Bulundu