in

Zeytinli Çayı’ndaki Kazlar Vuruluyor, Yumurtaları Çalınıyor

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Kazdağları’ndan dökülen suların oluşturduğu Zeytinli Çayı’ndaki kazlara zarar verilip, yumurtalarının çalındığı ileri sürüldü. Kazları ve yumurtaları korumak için seferber olan yöre sakinleri, çay kenarındaki alanı çitle çevirip, geceleri de nöbet tutmaya başladı.

Edremit ilçesinde, ‘Sarıkız’ efsanesiyle bilinen ve adını Türkmen inanışında önemli yer tutan kazlardan alan ‘Kazdağları’ndan çıkan kaynak suyunun döküldüğü Zeytinli Çayı’na, birkaç yıldan bu yana kazlar gelip, yumurta bırakmaya başladı.

zeytinli cayinda kaz ve yumurta seferberligi 2101 dhaphoto4 Kopya

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kazlar ile ördeklerin bazı kişiler tarafından vurulduğunun, yumurtalarının da çalındığının öne sürülmesi üzerine Akçay Mahallesi sakinleri, harekete geçti. Mahalleli, aralarında para toplayıp, çay kenarındaki alanı çitle çevirerek, kazları korumaya aldı. Mahalle sakinleri, son dönemde, çay kenarında geceleri nöbet tutmaya da başladı.

zeytinli cayinda kaz ve yumurta seferberligi 2101 dhaphoto8

Bölgede kış mevsiminin aşırı soğuk olmaması dolayısıyla kazların göç etmeyerek, kaldığını belirten mahalle sakinlerinden emekli polis memuru Ahmet Tuz (55), kazlara verilip, yumurtalarının çalındığını duyunca üzüldüklerini söyledi.

zeytinli cayinda kaz ve yumurta seferberligi 2101 dhaphoto14

Tuz, “Belediyeden izin aldıktan sonra aramızda para toplayıp, çay kenarında kazlar ve ördeklerin yaşam alanı olan 10 metrelik yeri çitle çevirdik; ancak yaşam alanlarını biraz daha genişletmemiz gerekiyor. Buna hem paramız yetmedi hem de izin alamadık. Gece geç saatlerde çitle çevrili alana girenler oluyor ya da kedi köpekler girebiliyor. Bu nedenle biz de geç saatlere kadar burada nöbet tutuyoruz” diye konuştu.

zeytinli cayinda kaz ve yumurta seferberligi 2101 dhaphoto7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bahar Ayında Köpekleri Bekleyen Tehlike Çam Kese Böceğiöç

Bahar Ayında Köpekleri Bekleyen Tehlike: Çam Kese Böceği

Karizmatik Hayvanların Soyları Tükeniyoröç

‘Karizmatik’ Hayvanların Soyları Tükeniyor