in

Zeki, Estetik Ve Bağımsız Bir Türkiye Köpeği: Akbaş

Ülkemize özgü köpek ırkları arasında yer alan Akbaş geleneksel olarak sürü ve bekçi köpeği olarak kullanılsa da bugün dünyanın birçok yerinde ev köpeği olarak da besleniyor.

Türkiye köpek cinsleri açısından sanılandan daha zengin. Çoğu kişi ülkemize özgü tüm köpek ırkları konusunda yeterli bilgiye sahip değil, Türkiye köpekleri denilince akla ilk gelen Sivas Kangal oluyor. Akbaş köpekler çoğu kez Kangal ile karıştırılıyor, oysaki bu iki ırk farklı özelliklere sahip. Akbaş ırkı esas olarak sürü koruma köpeği olsa da yumuşak mizacı sebebiyle son yıllarda ailelerin de birlikte yaşadığı bir dost haline gelmeye başladı. Bugün başta Amerika olmak üzere dünyanın dört köşesinde Akbaş yetiştiriliyor ve bu köpekler yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada çok seviliyor. İşte karşınızda muhteşem Türkiye köpeği Akbaş.

Akbash 1 645km081611

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Akbaş köpeğinin kökeni

Esas olarak Eskişehir’e özgü bir ırk olan Akbaş Emirdağ, Sivrihisar ve nadiren Polatlı-Haymana arasında da görülür. Bu iri cüsseli köpeklerin Türkiye’ye Orta Asya’dan getirildiğine inanılıyor. Orta Asya’dan hayvancılık yapan yarı-göçebe topluluklar ile beraber o zaman Osmanlı olan topraklara gelen Akbaşların bu topluluklarla beraber göçebe yaşam sürdüğü biliniyor. Daha sonra topluluklar yerleşik düzene geçince Akbaş da onlarla birlikte yerleşmiş.  Akbaş Anadolu’daki en eski köpek ırklarından biri bu arada.  Irkın kökeninin 3000 yıl önceye dek gittiği ve atalarının da farklı çoban köpeği ırkları olduğu düşünülüyor.

akbaş 1

Akbaşların fiziksel özellikleri

Akbaş büyük ve güçlü bir köpek ırkıdır. Rengi açıktır ve bu rengin tesadüfî olmadığı, Akbaşların koyu renkli hayvan sürülerini korumak için özellikle açık renk yetiştirildiği düşünülür. Bunun sebebi sürünün içinde kolay görülmesini sağlamak ve yabani köpeklerle farkının belirginleşmesini sağlamaktır.

 • Akbaş köpeklerinin ağırlıkları 40-64 kilo arasında değişir. Genellikle erkekler dişilerden daha ağırdır.
 • Yükseklikleriyse 71-86 santim arasındadır.
 • Tüyleri düz ve uzun, beyaz renklidir.
 • Senede iki kez kızgınlık dönemine girerler ve kızgınlık dönemleri ortalama 21 gün sürer.
 • Hamilelik süresi 58-63 gün arasındadır ve bir batında ortalama 8-9 yavru dünyaya getirirler.
 • Akbaş ırkının ortalama yaşam süresi 10-15 yıldır.

Akbash Dog

Akbaş karakteri

Büyük köpeklerin çoğu ile ilgili olduğu gibi Akbaşla ilgili de saldırgan olduğu yönünde yaygın bir yanlış kanı hakim. Oysaki Akbaş çok başarılı bir sürü ve bekçi köpeğidir ve saldırganlık eğilimi yoktur.

 • Akbaş ne utangaç ne de agresiftir. Dengeli bir mizacı vardır.
 • Bekçi köpeği olarak kullanıldığında elbette bölgesine giren yabancılara karşı şüphecidir ve bölgesindeki herhangi bir tehlike ya da değişiklik olduğunda bunu insanlara bildirme konusunda başarılıdır.
 • Diğer köpeklerle anlaşma konusunda bazen sorun yaşayabilir.
 • Çok sosyal bir ırk değildir.
 • Havlama eğilimi orta düzeydedir.
 • Kedilerle köpeklerle olduğundan daha iyi anlaşabilir.
 • Çocuklarla ilişkisi de dengeli mizacına uygun şekilde dengelidir.
 • Yabancılara karşı şüphecidir ama bu yabancı görür görmez saldıracağı anlamına gelmez. Akbaş köpeklerin yüksek bir ayırt etme ve bağımsız düşünme yeteneği vardır, dolayısıyla bir yabancının iyi mi kötü mü olduğunu algılama konusunda sıkıntı çekmez, yabancıdan tehlike geldiğini hissetmezse saldırmaz.
 • Kendi başına düşünme eğilimi sebebiyle bazen Akbaşları eğitmek zor olabilir. Bunun için sabırlı olmak gerekebilir.
 • Akbaş uyum sağlama konusunda da başarılıdır, apartman hayatına kolayca uyum sağlayabilir. Ancak apartmanda yaşayan Akbaşların düzenli olarak dolaştırılması, bir bahçede hava alıp gezinme olanakları sunulması gerekir. Unutmayın ki bu köpekler sürü köpekleridir yani açık havada zaman geçirmek Akbaşlar için çok önemlidir.
 • Akbaşlar çok zeki, cesur ve bağımsızdır.

Akbash Photos 1

Akbaş bakımı

Akbaş özel bir bakım gerektirmez. Diğer ırklar gibi Akbaşları da düzenli taramak, düzenli dolaştırmak gerekir. Ayrıca diş sağlığına da özen göstermek isabetli olur. Beslenmesinde büyük ırklar için formüle edilmiş mamaları tercih etmek de en doğrusudur.

akbash dog ap t8hml9 645 x 380

Akbaş ırkında görülebilen sağlık sorunları

Tüm köpekler gibi Akbaşlarda da birçok sağlık sorunu ile karşılaşılabilir. Bu ırkın özellikle bir hastalığa karşı yatkınlığı yoktur. Aşağıda bahsedeceğimiz hastalık ve sorunlar Akbaşlarda sık görülen hastalıklar arasında yer alır.

 • Mide torsiyonu: Özellikle büyük köpek ırklarını etkileyen bir sorun olan mide torsiyonu ne yazık ki çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Köpeklerde mide torsiyonu hakkında kapsamlı bilgi edinmek için  tıklayabilirsiniz.
 • Kalça displazisi: Kısaca kalça çıkığı olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalık da daha çok büyük köpek ırklarını etkiliyor ve Akbaş da bu ırklardan biri.
 • Akbaşlarda ayrıca dilate kardiyomiyopati, hipotiroidizm ve göbek fıtıkları da görülebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABDde Bir Kedi için Kozmik Cenaze Töreni Düzenleneceköç

ABD’de Bir Kedi için ‘Kozmik Cenaze Töreni’ Düzenlenecek

4 Yunus Karaya Vurdu 3ünün Midesinde Plastiğe Rastlandıöç

“4 Yunus Karaya Vurdu, 3’ünün Midesinde Plastiğe Rastlandı”