in

Yüzlerce Ölü Balık Su Yüzüne Vurdu!

Kars Çayı’na şehir kanalizasyon ve atık su şebekesinin döküldüğü bölgede yaklaşık 200 metrelik alanda; yüzlerce tatlı su kefali ve kara balıklar sebebi henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı ölü olarak bulundu.

Kars Çayı etrafında spor yaptığını ifade eden ismi öğrenilemeyen bir vatandaş, balık ölümlerinin sebebinin şehir kanalizasyon şebekesinin çaya karışmasına bağladı.

karsta ölen balıklar

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

SEBEBİ KANALİZASYON SİSTEMİ Mİ?

Yüzlerce balığın öldüğüne dikkat çeken ismi öğrenilemeyen bir vatandaş, “Kars Çayı’nın çevresinde müthiş bir doğa güzelliği var. Ağaçlar olsun, çevredeki kuşlar olsun. Zaten Kars’ta çok büyük bir kuş popülasyonu var. Ama üzüldüğüm nokta buradan yüz metre ileride kanalizasyon sisteminin Kars Çayı’na bağlanmış olması, bu sebepten dolayı yüzlerce balık ölmüş. Yani bu kadar uzaktan bile görüyorum. Hepsi su üstüne çıkmış. Ayrıca burada bir sürü kuş popülasyonu var. Bunlar ölü balıklardan nasipleniyor. Balıklardan besleniyorlar. Onlarında bazıları yakın zamanda ölecek” dedi.

balıklar

“BUNA ACİLEN BİR ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKİYOR”

Barajda pisliklerin çökeceğini vurgulayan vatandaş, “İleride barajda bu pislikler çökecek. Yani barajda bir bataklığa dönüşecek. Buradaki tüm eko sistem bozulacak. Buna acilen bir çözüm bulunması çok yararlı olur. Bu hem Kars’a zarar veriyor. Hem ekosistemine zarar veriyor. Hem de turistik açıdan çok kötü bir zarar verir diye düşünüyorum” diye konuştu.

ÖLMEMEK İÇİN KAYNAK SU ÖNÜNDE TOPLANMIŞLAR

Kars Çayı’na karışan kanalizasyon şebekesinden çıkan zehirli sular yüzlerce balığın ölüme sebep olurken, bölgede kaynak suyu önünde ölmemek için toplanan balıklar ise kameralara yansıdı. Kaynak suyunun berraklığında toplanan balıklar ise zehirli sudan etkilenmemek için mücadele veriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çam ağacı

Onlarca Çam Ağacını Oydular!

zifte saplanan köpek 1

Zifte Saplanan Köpeği İtfaiye Kurtardı