in

Yüzlerce Filin Ölüm Sebebi Belli Oldu!

Güney Afrika ülkesi Bostvana’da bu yıl gizemli bir şekilde hayatını kaybeden fillerin ardından yürütülen çalışmalarda ölümlere siyanobakteriyel toksinlerin neden olduğu belirlendi. Yaban Hayatı ve Milli Parklar Dairesi müdür yardımcısı Cyril Taolo; ülkedeki toplam ölü fil sayısının Temmuz ayından bu yana 49 artarak 330’a yükseldiğini de aktardı.

Afrika’nın güneyindeki Botsvana’da Mayıs-Temmuz ayları arasında yüzlerce fil bilinmeyen nedenlerle ölmüştü. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yapılan incelemeler sonucu endişe veren fil ölümlerine siyanobakterilerin neden olduğu duyuruldu. Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Dairesinden Veteriner Mmadi Reuben, “Son testlerimiz, ölüm nedenlerinin siyanobakteriyel nörotoksinler olduğunu gösterdi. Bunlar suda bulunan bakteriler” ifadelerini kullandı.

AW120103 01

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Hala cevaplanamayan sorular olduğunu belirten Reuben, “Ancak neden sadece filler öldü ve neden sadece o bölgede oldu, bunun gibi yanıtlanması gereken birçok sorumuz var. Bunlarla ilgili bir dizi hipotezimiz de mevcut” şeklinde konuştu.

“EĞER KAÇAKÇILAR SİYANÜR KULLANSAYDI DİĞER HAYVANLAR DA ÖLÜRDÜ…”

Öte yandan geçtiğimiz Temmuz ayı başında İngiltere merkezli Ulusal Park Kurtarma adlı organizasyonda görevli Dr. Niall McCann yalnızca fillerin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Eğer kaçakçılar siyanür kullansalardı diğer hayvanlar da ölürdü” demişti. Ancak uzmanlar, bir hastalık ya da zehirlenme sonucu fillerin hayatını kaybetmiş olabileceğini dile getirmişti. Fillerin yüz üstü düştüğünün altını çizen uzmanlar, bazı fillerin yuvarlak çizerek yürüdüğünü bunun da nörolojik bir rahatsızlık olabileceğini ifade etmişti.

Komşu ülke Zimbabwe’de de geçtiğimiz haftalarda 20’den fazla ölü fil bulunmuştu. Yetkililer, ölümlere bakteriyel bir enfeksiyonun neden olma ihtimalini de göz önünde bulundurduklarını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tilki

Bahçesine Giren Tilkiyi Kapanla Yakalayıp İşkence Etti

hakkari belediye kopekleri besledi

Hakkari’de Can Dostları Unutulmadı