in

Yurda Kaçak Yolla Sokulan Hayvanlar Artık Satılmayacak

Ticaret Bakanlığı ve HAYTAP arasında imzalanan protokol ile artık kaçak yollarla ülkeye sokulmaya çalışılan hayvanlar açık arttırma ile satılmayacak.

Sınır kapılarında satılmak üzere yurda sokulmaya çalışılırken yakalanan hayvanlar, Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hzmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açık arttırma ile satılıyordu. Yani satılmak için yurda sokulmaya çalışılan hayvanlar bu kez devlet eli ile satılıyordu. Bu açık arttrımalara çoğu zaman pet shop sahipleri katılıyor ve hayvanları dükkanlarında satmak üzere satın alıyordu. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Ticaret Bakanlığı  arasından imzalanan protokol ile bu satışın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yurda Kaçak Yolla Sokulan Hayvanlar Artık Satılmayacak 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bugüne kadar  ülkeye sokulmaya çalışılırken yakalanan hayvanlara el konuluyor ve hayvanlar zor şartlarda satılmayı bekliyordu. Hatta satılmayı beklerlen can veren hayvanlar bile vardı.

Yurda Kaçak Yolla Sokulan Hayvanlar Artık Satılmayacak 1

Ticaret Bakanlığı ve HAYTAP’ın prokolüne göre ; 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında el konulan evcil hayvanların teslim alınmaları, muhafazaları ve bakımlarının Ticaret Bakanlığı’nın denetiminde HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu sorumluluğunda yürütülmesi, söz konusu hayvanların protokolle belirlenen bedel ile üzerinden HAYTAP’a özel yolla tasfiye edilmesi, anılan Federasyonun ise bu hayvanları hiçbir bedel veya hizmet karşılığında olmaksızın sahiplendirerek yapılan işlemlerin sonuçlarını Bakanlığa raporlamaları öngörüldü.

Bu protokolle artık yurda sokulmaya çalışılan hayvanlar bir başkaları tarafından satılamayacak ve Ticaret Bakanlığı’nın denetiminde HAYTAP tarafından sahiplendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kornayabasankopek

Arabada Canı Sıkılan Köpek Yaptığı Hareket ile Herkesi Şaşırttı

Çığın Altında Kalan Dağ Keçisinin İki Bacağı Kırıldıöç

Çığın Altında Kalan Dağ Keçisinin İki Bacağı Kırıldı