in

Yunanistan’daki ‘Athos Dağı Yasağı’nı Delen Tek Tür: Kediler

Yunanistan’da Rus Ortodoks rahiplerinin bin yıldır yaşadıkları Aynoroz’daki Athos Dağı, dünyada kadınlara yasaklı olan en geniş alan. Hatta sadece kadınlar değil, tüm canlıların dişilerine de yasaklı. Yasağı delen tek tür ise kediler…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Athos Dağı ziyareti öncesi, BBC’den Andy Walker yasağın nedenini araştırdı.

Athos Dağı’nı ziyaret etmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey pasaportunuzun bir kopyasını Athos Dağı Hac Bürosuna göndermek. Her gün, 100 Ortodoks ve 10 Ortodoks olmayan erkek hacı adayı, yarımadanın 20 manastırından birinde üç gece kalmak için kabul ediliyor. Kadınlar ise dağa giriş için izin alamıyor. Bu yasak, bin yıldan fazla süredir yürürlükte. Kadınların yarımadanın kıyısına dahi 500 metreden fazla yaklaşmalarına izin verilmiyor.

athos-ajanimo3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘Athos Dağı: Cennette Yenilenme’ adlı kitabın yazarı Dr. Graham Speake’e göre, 10. yüzyıldaki bir fermanda dişi hayvanların yarımadanın dışına çıkarılması gerektiği belirtiliyor ancak kadınlar hakkında bir şey söylenmiyor, çünkü “herkes kadınların erkek manastırlarına girişlerine izin verilmediğini zaten biliyor”

athos-ajanimo2

Bu Hristiyan din adamlarının ettiği bekâret yeminini çiğnenmemesini sağlamanın en basit yolu olarak düşünülmüş. Aynoroz’u farklı kılan ise, bütün bir yarımadanın tek bir dev manastır olarak sayılması ve kadınlara yasaklanması. Ancak kadınların yasaklanmasının, Ortodoks gelenekle bağlantılı olan bir nedeni daha var.

athos-ajanimo4

Speake şöyle açıklıyor: “Hikâyelerden birine göre, Azize Meryem Kıbrıs’a gitmek isterken gemisinin yoldan çıkması nedeniyle Aynoroz kıyısına gelmiş. Adayı öyle sevmiş ki oğluna dua ederek, adanın kendisine verilmesini istemiş. Oğlu İsa Mesih ise bunu kabul etmiş. Aynoroz bugün hala “Tanrının annesinin bahçesi” olarak adlandırılıyor. Bu nedenle de adada kadın cinsini yalnızca Azize Meryem’in temsil etmesi gerektiğine inanılıyor.”

athos-ajanimo5

Bu Kural Kediler Hariç Olmak Üzere, Evcil Hayvanlara da Uygulanıyor

Speake, “Adada bir çok kedi var ve kedilerin olması fare varlığı nedeniyle iyi bir şey. Ancak din adamları bu kediler arasında dişi kedilerin de olduğu gerçeğini görmezlikten geliyorlar” diyor.

athos-ajanimo7

Aynoroz’daki bu yasak nedeniyle, süt ürünleri ve yumurtaların dışardan getirildiğini belirten Speake; “Yarımadadakiler süt ürünlerini çok az yiyorlar. Biraz peynirleri var, salatada peyniri çok seviyorlar. Paskalya zamanı da kırmızıya boyadıkları yumurtaları oluyor. Ancak yumurtaları da dışardan getirtmek zorundalar çünkü adada hiç tavuk yok” dedi.

Dişi yasağına, kontrolü neredeyse imkansız olan vahşi hayvanlar konusunda bir istisna yapılmış.

athos-ajanimo6

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kefal ajanimo1

İnci Kefallerinin Muhteşem Göçü Başladı

goril ajanimo1

Yanına Çocuk Düşen Goril Öldürüldü