in

Yumurtalık Lagünleri Milli Park Statüsüne Geçti

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde bulunan, 272 bitki ve 252 kuş türüne ev sahipliği yapan Yumurtalık Lagünleri, Tabiatı Koruma Alanı statüsünden, Milli Park statüsüne geçirildi.

Adana’da, Ceyhan Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü nokta ile Yumurtalık Körfezi arasında kalan Yumurtalık Lagünleri, geniş çorak düzlükler, sazlıklar ve Halep çamı ormanından oluşan oldukça kompleks bir yapıya sahip sulak alan sistemini kapsıyor. Yapılan çalışmalarda 272 bitki türünün tespit edildiği lagünler, Halep çamının Anadolu’da doğal yayılış gösterdiği alanlardan biri olarak da dikkat çekiyor.

Yumurtalık Lagünleri Milli Park Statüsüne Geçti 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Göç yolu olarak Anadolu coğrafyasını kullanan kuşların önemli konaklama, dinlenme ve beslenme alanı olan lagünlerin, yapılan çalışma sonucu toplam 252 kuş türüne ev sahipliği yaptığı tespit edildi.

Yumurtalık Lagünleri Milli Park Statüsüne Geçti 2

Alanda değişik türden binlerce ördek, sakarmeke, flamingo, kılıçgaga, akça cılıbıt ve küçük kumkuşu gibi kuş türleri kışlarken, geçmişte bu sayının 70 bini aştığı öğrenildi.

Yumurtalık Lagünleri Milli Park Statüsüne Geçti 1

Adana il merkezine 55 kilometre, Yumurtalık ilçe merkezine 29 kilometre uzaklıkta olan ve sadece il için değil, bölge ve Anadolu için önemli bir doğal alan olarak dikkat çekiyor. 2016 yılında Tabiatı Koruma Alanı statüsüne alınan Yumurtalık Lagünleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Milli Park statüsüne geçirildi.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şarampole uçan otomobilde 4 kişi yaralandı kafesi sıkışan kuş kurtarıldıöç

Şarampole Uçan Otomobilde Kafese Sıkışan Kuş Kurtardı

Başkan PalancıoğluHayvan Sevgisi Mevsimlik Olmamalı öç

Başkan Palancıoğlu: “Hayvan Sevgisi Mevsimlik Olmamalı”