in

Yolun Karşısına Geçmeye Çalışan Su Samuruna Araba Çarptı

Eskişehir’de, nesli küresel ölçekte tükenme tehlikesi altında olan su samuru (lutra lutra), araç çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan su samuru, Osmangazi Mahallesi yakınlarında Porsuk çayına ulaşmak için yolun karşısına geçmeye çalıştığı sırada bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kaza sonrasında yaralı hayvana rastlayan Yaban Hayatı Araştırmacısı ve Orman Yüksek Mühendisi Emir Özay ve Dağcılık Antrenörü Hüseyin Dönmezoğlu su samurunu ezildiği yerden kenara alarak müdahale etti.
Olayla ilgili konuşan Emir Özay, “Gerçekten sayıları çok az ve günden güne tükeniyorlar. Yetişkin erkek bir birey olduğu anlaşılan su samurunun burada bulunan bir restoran tarafından porsuk çayından kanlıkavak mevkiisine doğru gitmeye çalışmış. Fakat porsuk çayının içindeki setlerin su samuruna engel olduğundan dolayı bu setleri sudan geçememelerinden mecburen suyun dışından dolaşmak zorunda kalmış. Su samuru da suyun dışındayken bütün tehlikelere açık bir vaziyette bulunuyor. En kısa zamanda su samurlarının sudan çıkmadan setlerden geçebilmeleri için bir geçiş koridoru çözümü getirilmesi gerekiyor. Aynı sorun botanik park ve regülatörde bulunuyor. İlgili kurumların bu sorunu çözmesi gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Av Turizmi Davasinda Onemli Gelisme Mahkeme Bakanligin Savunmasini Yeterli Bulmadi

Av Turizmi Davasında Önemli Gelişme: Mahkeme Bakanlığın Savunmasını Yeterli Bulmadı

Cigli Belediyesinden 1 Kap Mama 1 Kap Su Projesioc

Çiğli Belediyesinden “1 Kap Mama 1 Kap Su” Projesi