in

Yoksa Siz Hala Kürk Giyiyor musunuz?

Bir süredir kürk giymekle ilgili tartışmalar magazin gündemini meşgul ediyor. Özge Özpirinçci’nin söyledikleri, Bülent Ersoy’un açıklamaları ve verilen cevaplar… Bu tartışmaların magazin boyutunu dışarıda bırakırsak, akla tek bir soruyu geliyor. Acaba bir kürk için kaç hayvan öldürülüyor?

kürk-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Zorunluluk değil, sadece güzel ve zengin görünme isteğinin bir sonucu ‘moda‘ olan kürk için kediler ve köpekler kaynar suya atılıyor, vizonlar gaz ile boğuluyor… Bir kürk için en az 50 hayvana işkence ediliyor. Kürk vahşeti çeşitli videolar ve fotoğraflarla da sık sık ortaya konuluyor. PETA’nın (People for the Ethical Treatment of Animals) yayınladığı videolar, kürkleri için öldürülen kedi ve köpeklerin içler acısı durumunu gözler önüne seriyor. Kürkleri yüzülen bazı hayvanların bu esnada bilinçlerinin kaybolmamış olması ise dikkat çekici.

HAYTAP kürkü için zorla öldürülen hayvanlar için şu açıklamayı yapıyor: ” Kürk hayvanları yaşamlarını, kürkleri daha canlı olsun diye soğuk ortamda minicik kafeslerde sürdürmektedir. Bulundukları ortamı pislememeleri için masum canlılara yem ve su verilmez. Ölü hayvanın kürkü albenisini kaybeder. Bu yüzden kürk, hayvan henüz hayattayken onun acı çığlıkları duyulmazlıktan gelinerek yüzülür. Bu işkenceler sırasında masum hayvan hayattadır ve kürkünün bedeninden yüzüldüğünü hissetmektedir.” Bunu bile bile bir cana zarar vermek, vicdanı sorguya itiyor.

Kürkleri için bu işkencelere maruz kalan zavallı hayvanlar nasıl öldürülüyorlar?

Vizon-kürk-ajanimo

Vizon: Gaz ile boğularak veya yüksek doz zehirle öldürülüyorlar. Bazı yerlerdeyse boyunları kırılarak veya oksijensiz bırakılarak öldürülüyorlar.

tilki-kürk-ajanimo

Tilki: Yabani olanları tuzaklarla yakalanıyor. Tuzağa yakalanan tilki, günlerce acı çekerek can veriyor. Eğer ölmemişse anal bölgeden elektrik veriliyor.

astragan-kürk-ajanimo

Astragan: Kaliteli astragan elde etmek için kuzular 10-15 günlük olmadan kesiliyor. Hayvan büyüdükçe, renginin güzelliği ve parlaklığı azalıyor, kıvırcık bukleler kayboluyor.

fok-kürk-ajanimo

Fok: Derilerine zarar gelmesin diye geçmişi ucu sivri balta ile vuruluyor. Avcı, bu darbeden sonra eliyle hayvanın yarılan başından içeri parmağını sokup beyninin dağıldığından emin oluyor.

çinçilya-kürk-ajanimo

Çinçilla: Bazı ülkelerde boyunları kırılarak veya elektroşok ile öldürülüyorlar. Elektroşok yönteminde kulak ve genital bölgelere veya dudak ve ayağa iki metal uçlu elektrik kablosu bağlanıyor.

kedi-kürk-ajanimo

Kedi: Kedilerin öldürülmesi zor olduğu için ve kürklerinde herhangi bir hasar istenmediğinden, ağızlarına bir hortum sokularak hortumun diğer ucundaki musluk açılıyor ve önce hortumun içinden geçen su, boynundan telle asılmış kedinin ağzından içeri doluyor. Nefes almaya çalışan hayvanın akciğerlerine su doluyor ve hayvan boğularak can veriyor.

köpek-kürk-ajanimo

Köpek: Kış aylarında küçük kafeslere kapatılarak, ve susuz bırakılarak barındırılan köpekler sonrasında boyunlarına geçirilen telle boğularak öldürülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuş cenneti yandı 1

Kuş Cenneti Alev Alev!

hayvanlar zarar ajanimo 9 1

Ya İnsanların Yerine Hayvanlar Geçseydi…