in

Yoksa Kediniz Depresyonda Mı?

Kedilerde depresyon sadece psikolojik etkenler nedeni ile değil birçok fiziksel sorun sebebiyle de şekillenebilen bir durum.

Genellikle çoğumuz kedi dostlarımızın da depresyona girebileceğini düşünmeyiz, oysaki depresyon kedilerde en sık görülen sorunlardan biridir ve kimi zaman sonuçları son derece ciddi olabilir zira kedilerde depresyon aynı zamanda fiziksel sorunlara da zemin hazırlar ve bu da beraberinde çeşitli hastalıkları getirebilir. Bu nedenle kedilerde depresyon belirtileri fark edildiğinde öncelikle kedinin neden depresyona girdiğinin belirlenmesi ve bu nedenin ortadan kaldırılması gerekir, aksi takdirde daha ciddi sorunlarla karşılaşılma riski ortaya çıkar.

Kediler neden depresyona girer ve belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları yazımızda sizi bekliyor.

Kediler için yaşam koşullarındaki değişimler ciddi sıkıntı kaynağıdır

Kediler neden depresyona girer sorusunun öncelikli yanıtı yaşam koşullarında meydana gelen değişimlerdir. Kediler alışkanlıklarına bağlıdır ve alışkanlıklarının değişmesine neden olan,

  • Taşınma
  • Eve yeni bir kişi yerleşmesi
  • Eve yeni bir kedi ya da başka bir hayvan gelmesi
  • Evde yaşayan hayvanlardan ya da insanlardan birinin hayatını kaybetmesi

Gibi durumlar bu hisli canlıların depresyona girmesine yol açabilir. Bunların yanı sıra çeşitli hastalıklar da kedilerin depresyona girmesine sebep olabilir.

86513211

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerde depresyon belirtilerini fark etmek zor değildir.

Aşırı yalanma

Kedilerde depresyonun en önemli göstergelerinden biri takıntılı davranışlar sergilemeleridir ve depresyondaki kedilerin depresyon nedeni ile en sık sergilediği takıntılı davranışlardan biri aşırı yalanmadır. Kedi depresyon sebebiyle vücudunun herhangi bir bölgesini sürekli yalayabileceği gibi bazen insanları ve etrafı da yalayabilir.

153741287-cats-meticulous-nature-632x475

Çekingenlik

Ruhsal açıdan sağlıklı bir kedi insanlara ve diğer hayvanlara karşı aşırı çekingenlik sergilemez, oysaki depresyondaki bir kedi aşırı çekingen davranır. Sosyalleşmekten, insanlarla ve hayvanlarla iletişime geçmekten kaçınır. Ayrıca çevreye karşı ilgisizlik de kedilerde depresyona işaret eden belirtiler arasında yer alır.

toilet-trouble

Saklanma

Kedilerin saklı köşelerde yatmaya olan düşkünlüğü hepimizin malumu ancak depresyondaki kedilerde saklanma isteği dikkat çekici şekilde fazladır. Kediniz sürekli saklanıyorsa bunun altında yatan neden depresyonda olması olabilir.

cat-hiding

İştahsızlık ya da aşırı yeme

Kedilerin iştah durumları gerek fiziksel gerekse ruhsal sağlık durumları ile ilgili en güvenilir bilgileri sunar bizlere. Depresyondaki kediler ya iştahsız olurlar ya da aşırı yerler ki aslında depresyonun kedilerin genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemesinin altında yatan neden de bu iştah durumlarıdır. Aşırı yeme kilo almaya, iştahsızlıksa kilo kaybına yol açarak kedinin sağlığının bozulmasına yol açabilir.

5-signs-ageing-cat-dimentia-large

Bunların yanı sıra aşırı uyuma ya da az uyuma da kedilerde depresyon belirtileri arasındadır. Ayrıca kedilerde görülen cilt hastalıklarının altında yatan neden de depresyon ya da farklı psikolojik sorunlar yaşamaları olabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londradaki Büyük Bina Yangınından Kurtarılan Kedi Pauchoöç

Londra’daki Büyük Bina Yangınından Kurtarılan Kedi Paucho

tmg article tall 758x426

Köpeklerin Kulağını Ve Kuyruğunu Kesmenin Zararları