in

Yoksa Kediniz Çiş Yaparken Miyavlıyor Mu?

Eğer kediniz çiş yaparken miyavlıyorsa sakın bunu önemsememezlik etmeyin çünkü kediniz ölümcül bir sorunla karşı karşıya olabilir.

Kedilerde, özellikle de erkek kedilerde üriner sistem problemleri ile sanılandan çok daha sık karşılaşılıyor. Üriner sistem problemlerinin erkek kedilerde daha sık görülmesinin sebebi erkek kedilerin idrar yollarının dişilere kıyasla çok daha dar olması, dolayısıyla çiş yaparken miyavlama ile de erkek kedilerde daha çok karşılaşılıyor. Aslında kedinizin çiş yaparken miyavlaması tek başına bir sorun değil, birçok ciddi soruna işaret edebilen bir belirti. Yani, eğer tüylü dostunuz çişini yaparken miyavlıyorsa bunu muhakkak ciddiye almanız gerekiyor, aksi takdirde kedinizin hayatını bile kaybedebileceğiniz bilmelisiniz.

Kedilerde çiş yaparken miyavlama nedenleri durumun ciddiyetini anlamanıza yardımcı olacak.

Sistit

İdrar kesesinin yani mesanenin yangısı olan sistit kedilerde oldukça sık görülen bir sorundur ve hem dişi hem de erkek kedileri etkileyebilir. Özellikle aşırı kilolu ve hareketsiz kedilerde görülme riski daha yüksektir. Bunun yanı sıra stres gibi bazı faktörler de kedilerde sistit hastalığının şekillenmesine yol açabilir. Eğer kediniz çiş yaparken miyavlıyorsa, kum kabında uzun süre eşeleniyorsa bunlar sistit sorunu yaşadığını gösterebilir. Şunu da söylememizde fayda var; sistit şayet tedavi edilmezse böbrek yetmezliğine dek varabilen bir sorundur ve böbrek yetmezliği de ölüme yol açabilir.

557362_10151146825579182_1716748626_n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İdrar yolları taşı

İdrar yolları taşları yazımızın başında belirttiğimiz idrar yollarının darlığı sebebiyle erkek kedileri daha çok etkileyen bir sorundur ve aynı sistitte olduğu gibi tedavi edilmezse böbrek yetmezliği ve ölümle sonuçlanma riski vardır. Bu sorun kısırlaştırılmış erkek kedilerde daha sık görülür bu nedenle kısırlaştırma sonrası erkek kedilere steril mama olarak bilinen ve taş, kum oluşumunu önleyen mamalar verilmesi en doğrusudur.

omalley-potty

FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease)

Dilimizdeki açılımı kedilerde alt idrar yolu hastalığı olan bu durum aslında yukarıda saydığımız sorunların kombinasyonu neticesinde şekillenir. Yani bir kaç sorunun birleşimi kedilerde alt idrar yolu hastalığına neden olur ki bu da bu hastalığı oldukça tehlikeli kılar. Diğer hastalıklar tedavi edilmediğinde alt idrar yolu hastalığına dönüşür ve yine sonuç aynıdır; böbrek yetmezliği ve ölüm.

Gördüğünüz gibi kedinizin çiş yaparken ağlaması ya da daha doğru bir ifade ile bağırması kesinlikle normal olmadığı gibi çok ciddi sorunların belirtisidir. Bu nedenle eğer kediniz çiş yaparken miyavlıyorsa size tavsiyemiz hiç zaman kaybetmeden veterinerin yolunu tutmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ytü6

Yıldız Teknik Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü Öğrencileri Sponsor Desteği Bekliyor

Bakanlık Harekete Geçti Evinde Piton ve Timsah Besleyen Adam için Savcılığa Başvurulduöç

Bakanlık Harekete Geçti: Evinde Piton ve Timsah Besleyen Adam için Savcılığa Başvuruldu