in

Yoksa Kedi Dostunuz Obsesif Kompülsif Bozukluk mu Yaşıyor?

Kedilerde obsesif kompülsif bozukluk birçok takıntılı davranışa neden oluyor ve bu davranışları ciddiye alıp mutlaka veterinere başvurmak gerekiyor.

Obsesif kompülsif bozukluk ya da kısaca OCD (Obsessive Compulsive Disorder). Her geçen gün ismini daha sık duymaya başladığımız bir sorun ancak bu sorunun ismini çok sık duysak da çoğumuz tam olarak ne olduğunu ve daha da önemlisi sadece insanlarda değil kedi dostlarımızda da görülebildiğini bilmiyoruz. Obsesif kompülsif bozukluk kısaca endişe bozukluğu nedeni ile tekrarlayan takıntılı davranışlar sergilemek şeklinde açıklanabilir.

Elbette bu OCD’nin daha çok kedilerde ortaya çıkan halinin tanımı ve günümüzde Obsesif kompülsif bozukluk ne yazık ki birçok kediyi etkiliyor. Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de bu durumu neyin tetiklediği tam olarak bilinmiyor ancak yoğun endişe ve stres kedilerde obsesif kompülsif bozukluk oluşumun ana nedenleri gibi görünüyor.

Peki, kedi dostunuzun bu sorunu yaşadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Öncelikle şunu söylemeliyiz, kedilerde obsesif kompülsif bozukluk belirtileri her kedide kesinlikle aynı olur şeklinde konuşabilmek mümkün değil. Zira obsesif kompülsif bozukluk aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de değişken belirtilere neden olabiliyor.

Bu yüzden kedi dostunuzda yazımızda yer vereceğimiz genel belirtilerin bir kaçı dahi varsa “kedim obsesif kompülsif bozukluk sorunu yaşıyor” gibi bir kanıya varmak yerine, veteriner hekime başvurmanız gerekir. Bu belirtilerin gerçek nedeninin hekim tarafından teşhis edilmesini sağlamanız önemlidir.

Kedilerde obsesif kompülsif bozukluk varlığına işaret edebilecek davranışlar son derece dikkat çekicidir.

Volta atmak

Volta atmak bir sokak deyimi gibi gelse de aslında kedilerin bu davranışını açıklamak için en uygun deyim, bir kedi nedensiz şekilde sürekli yürüyorsa, gidip geri dönüyorsa bu takıntılı bir davranıştır ve bu davranış kedilerde obsesif kompülsif bozukluk belirtilerinden biridir.

Kedilerde davranış bozukluğu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerde aşırı yalanma

Kediler çok titiz canlılardır ancak aşırı yalanma da takıntılı bir davranıştır. Bir kedi özellikle de belirli bir noktasını sürekli yalıyorsa, tüylerinin dökülmesine, hatta yara olmasına yol açıyorsa bu da OCD sorunu yaşadığını gösterebilir.

Kedilerde davranış bozukluğu

Kedilerde sabit miyavlama

Kediler özellikle de bizlerle iletişim kurmak için bolca miyavlarlar. Ancak kedi dostunuz sürekli ve sabit bir ses tonu ile miyavlıyorsa bu da; obsesif kompülsif bozukluk yaşadığına işaret edebilen bir belirtidir.

Kedilerde davranış bozukluğu

Kedilerde yiyecek dışı maddeler yemek

İşte kedi dostumuzun yaptığını gördüğümüzde mutlaka endişelenmemiz gereken bir şey; besin dışı maddeleri yemek. Bu davranışın altında fiziksel bazı sorunlar yatabileceği gibi psikolojik sorunlar da yatabilir ve obsesif kompülsif bozukluk da bunlardan biridir.

Kedilerde davranış bozukluğu

Kendine yönelen saldırganlık

Kedi dostunuz sürekli kuyruğunu kovalıyor, yakaladığında dişliyor ve buna benzer kendine karşı saldırganca davranışlar sergiliyorsa bu da ciddi bir sorunu olduğunu gösterir. Bu sorun obsesif kompülsif bozukluk da olabilir.

Kedilerde davranış bozukluğu

Olmayan avların peşine düşmek

Kedi davranışı araştırmacıları kedilerin olmayan avların peşine takıntılı şekilde düşmesinin halüsinasyonlar görmelerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını çok merak etmekle birlikte bir kedinin sürekli olarak olmayan avların peşine düşmesinin kesinlikle normal olmadığı konusunda hemfikirler.

Kedilerde davranış bozukluğu

Yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi bunlar kedilerde normal olarak kabul edilmeyen takıntılı davranışlardır ve her halükarda altında bir sorun yattığı aşikardır. Ancak kedi dostunuzun bu davranışlarının altında obsesif kompülsif bozukluk yattığını teşhis edebilecek tek kişi veteriner hekimdir.

Ayrıca şunu da ekleyelim; kedilerde obsesif kompülsif bozukluk çeşitli yollarla tedavi edilebiliyor. Özellikle uygun ilaç tedavisi bu sorunu yaşayan kedilerin normal bir hayat sürdürmesine ciddi anlamda yardımcı olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attachment

Köpeklerde Mevsimsel Tüy Dökme

satinalmasahiplen goztepe

Göztepe Masum Canları Unutmadı Maça “Satın Almayın Sahiplenin” Pankartıyla Çıktı