in

Yine Olta İğnesi Yine Caretta Caretta Ölümü!

Bodrum’da, olta iğnesi yuttuğu belirlenen ve bitkin halde karaya vuran caretta caretta, çevredekilerin çabalarına rağmen kurtarılamadı.

Bugün sabah saatlerinde, Turgutreis Mahallesi’ndeki Günbatımı Plajı’nda yürüyüş yapan evli, 3 çocuk babası Faruk Kiseli (42), suda bir caretta caretta olduğunu fark etti. Bir süre sonra karaya vuran 60 santimetre boyunda, 45 kilogram ağırlığındaki caretta carettanın misina yuttuğunu fark eden Kiseli, kendi imkânları ile kaplumbağayı kurtarmak istedi. Ancak, Faruk Kiseli, tüm çabalarına rağmen deniz kaplumbağasının yuttuğu 6 santimetrelik olta iğnesini çıkaramadı. Caretta caretta, kısa bir süre sonra öldü.

olta ignesi yutan caretta caretta oldu 7112 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kiseli’nin durumu bildirmesi üzerine gelen Bodrum Belediyesi Zabıta ekipleri caretta carettanın ölümüyle ilgili tutanak tuttu. Ardından Bodrum Belediye Temizlik İşçileri Müdürlüğü ekipleri, kaplumbağa ölüsünü gömmek üzere plajdan alıp, götürdü.

olta ignesi yutan caretta caretta oldu 7112 dhaphoto3

Caretta carettanın bitkin halde güçlükle karaya kadar gelebildiğini belirten Faruk Kiseli, “Olta yutmuştu. Ağzındaki silikon misina 200- 250 kiloluk bir balığı rahatlıkla çekebilecek güçte. Caretta carettanın bunu dişleriyle kesip, kopartabilmesi güç. Büyük ihtimalle tekneyle balık avlayanlardan birinin oltasına takılmış. O kişi de oltayı kesip, zavallı hayvanı kaderine terk etmiş. Belki tekneye alıp karaya getirse, gerekli müdahale yapılıp, kurtarılabilirdi. Karaya vurduğunda çok bitkin haldeydi ve yardım çabalarımıza rağmen çok kısa bir süre sonra öldu. Bu tam bir vicdansızlık” dedi.

olta ignesi yutan caretta caretta oldu 7112 dhaphoto9

Her yıl ülkemizde onlarca deniz kaplumbağası balıkçıların olta iğnesi yüzünden can veriyor.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Bir Üniversitenin Hukuk Fakültesinde Hayvan Hukuku Dersleri Başladıöç

Özel Bir Üniversitenin Hukuk Fakültesinde ‘Hayvan Hukuku’ Dersleri Başladı

leakageöç

Aslan Avlamaya Giden Kaçak Avcıdan Geriye Sadece Kafası Kaldı