in

Yılanı Öldüren Müteahhite İhbar Üzerine 2 bin 141 lira Para Cezası Kesildi

İzmit’te müteahhitlik yapan Servet Canlı’nın, evine girmeye çalışan yılanı kürekle vurarak öldürdüğü haberini internette okuyan bir kişi BİMER’e şikayette bulununca, Servet Canlı’ya Kara Avcılığı Kanunu’na göre 2 bin 141 lira para cezası kesildi.

yılan-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yenidoğan Mahallesi Yıldız Sokak’ta oturan müteahhit Servet Canlı, 13 Haziran günü evine girmeye çalışan yaklaşık 2 metre boyundaki yılanı görünce itfaiyeyi arayarak yardım istedi. Bu sırada yılanın hareket ettiğini ve kendisine saldırmaya çalıştığını öne süren Servet Canlı, kürekle vurup yılanı öldürdüğünü söyledi. Servet Canlı’nın yılanı öldürmesi haber olurken, internette haberi okuyan Ufuk Işık, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) mail atarak Servet Canlı hakkında şikayet duyurusunda bulundu.

Zonguldak’ta yaşayan Ufuk Işık‘ın şikayeti üzerine Orman ve Su İşleri Kocaeli Müdürlüğü, Servet Canlı’ya ,Kara Avcılığı Kanunu’na göre ‘izin verilen yaban hayvanları dışındaki hayvanları öldürdüğü gerekçesiyle’ bin 841 lira idari ve koruma altına alınmış yılan için de 300 lira tazminat bedeli olmak üzere toplam 2 bin 141 lira para cezası kesti.

one-cıkan

“Karıncayı Bile İncitmem, Saldırınca Korktum”

Ceza karşısında şaşırdığını belirten Servet Canlı, çok korktuğu için yılanı öldürdüğünü kaydederek şunları söyledi:

“Eşim beni telefonla arayarak evin önünde yılan gördüğünü söyledi. İtfaiyeyi arayarak yılanın bahçede olduğunu bildirdim. İtfaiyedeki kişi, doğadaki yılana müdahalede bulunamayacaklarını söyledi. Ben de bunun üzerine eve geldim. Evin demir kapısının önüne gelince yılanı gördüm. Ürperdim ve çok korktum. Daha önceki gördüğümüz yılanlardan çok farklıydı. Yaklaşık 2 metre boyundaydı. Yılan evin merdivenlerinden yukarıya doğru hareket ediyordu. Çocuklarım yukarıda olduğu için müdahale etmek zorunda kaldım. Yılanın yanına gelince yılan bana hücum etti. Hücum edince kürek elimde hem geri kaçtım, hem de vurmak zorunda kaldım. Eğer ben bu yılanı ormanlık alanda veya doğada öldürmüş olsam haklılar. Ben karıncayı bile incitmeyecek bir insanım. Hayvan bana saldırıyordu, beni ısıracaktı. Zehirli mi değil mi onu bilemezdim. Cezaya itiraz edeceğim”

‘Hiçbir Canlı Öldürülmemeli’

BİMER’e ihbarda bulunan Ufuk Işık ise, hiçbir canlının öldürülmemesi gerektiğini savunarak şunları söyledi:

“Yaban hayvanlarının insan yaşam alanlarına girmesi durumunda mutlaka Orman ve Su İşleri Müdürlükleri durumdan haberdar edilmeli ve yaban hayvanı canlı olarak yakalanarak doğal yaşam alanına ulaştırılmalıdır. Orman ve Su İşleri Kocaeli Müdürlüğü’ne, başvurumuzu değerlendirerek gereğini yaptıkları için çok teşekkür ederim. Umarım bu olay bundan sonraki benzer durumlar için örnek olur ve insanlar böyle durumlarda hayvanları öldürmek yerine ilgili kurumları arayarak gereğini yaparlar.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuaför1

Tayvan’daki Pet Kuaföründen Birbirinden İlginç Stiller

referandum

İngiltere’de Kediler AB Referandumuna Müdahil Oldu