in

Yeşilırmak’tan Sonra Seyhan Baraj Gölü’nde Pirana Bulundu

Türkiye’de dağılımı olmayan piranaya Yeşilırmak’tan sonra Seyhan Baraj Gölü’nde rastlandı.

pirana-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Çevik, pirana türü tropik balığın Türkiye’de dağılımı olmadığını belirterek, Seyhan Baraj Gölü‘nde balıkçılar tarafından yakalanan pirananın, akvaryumdan satın alındıktan sonra vatandaşlar tarafından göle bırakılmış olabileceğini söyledi.

pirana-3

Konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Cem Çevik, pirana türü balığın tropik olduğunu ve Türkiye’de dağılımının bulunmadığını söyledi. Göllerde bulunan piranaların muhtemelen kedi-köpek gibi sahiplenildikten sonra suya terk edildiğini belirten Prof. Dr. Çevik, “Ülkemizdeki tüm akvaryumcularda bu balığı rahatlıkla satın alabilirsiniz. Büyük bir ihtimalle insanlar tarafından bilerek, kasten göle bırakılmış olduğunu tahmin ediyorum. Muhtemelen alan kişi ya bakamadı göle attı ya da kasten de atmış olabilir. ‘Bakalım ne olacak’ diye gıcıklığına da yapmış olabilir. Ama yüzde 100 eminim ki bunun bir vatandaş tarafından göle bırakılmış bir balık olduğunu düşünüyorum” dedi.

pirana-5

Timsah Balığına da Rastlandı

Seyhan Baraj Gölü’nde, ‘timsah balığı’ olarak bilinen  “atractosteus spatula“ cinsi balıklara da rastlandığını kaydeden Prof. Dr. Çevik, bu türün de aynı şekilde akvaryumculardan rahatlıkla satın alınabileceğine dikkat çekti. Akvaryumcularda bu konuda denetim ve kontrol mekanizması olmadığını söyleyen Çevik, şöyle devam etti: “Timsah balığı dediğimiz türü zaman zaman çıkarıyorlar ve bize getiriyorlar. Gölde oldukça da büyüyor. Üreme imkanı da bulabilirler çünkü yakalanan bireyler büyük bireyler. Akvaryumcularda denetim olmadığı için isteyen istediği balığı alıyor ve büyüdüklerinde tıpkı kedi köpeklerde olduğu gibi öldürmeye kıyamayıp doğaya bırakıyorlar. Bu türler zaten yabancı türler. Dünyada büyük bir problem. Ülkemizde de özellikle denizlerimizde büyük problem. İç sularımızda da özellikle yayılımcı türlerle ilgili son yıllarda çok çalışmalar yapılıyor ve çok ciddi sorunlarımız var. Akvaryum balıkları da bu yayılımcı türlerin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yayılmasına etkili bir tanesi.”

one-cıkan-pirana

“İnsanlara karşı da tehdit olabilir”

Prof. Dr. Cem Çevik, piranaların iç sularda üreme şansının zayıf olduğunu ancak üremesi halinde başa bela olacağını vurgulayarak şunları kaydetti: “Zaten gölümüzde mevcut sazan, yayın, sudak gibi balıkların bunlar karşısında rekabet etme şansı olmayacaktır. İnsanlara karşı da bir tehdit olabilir. Çünkü bunlar özellikle yaralı, kan kokusuna karşı hassas türler. Böyle vakalarla da karşılaşabiliriz. Tabi bunlar senaryo. Böyle bir şey olacağını sanmıyorum ama olursa böyle şeylerle de karşılaşabiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arılar1

Zika ile Mücadele Arıların Hayatına Mal Oldu

one cıkan dubaı

Dubai’de Birçok Hayvan ve Bitki Türünü Barındıran Yer: “Yeşil Gezegen”