in

Yerel Yönetimler ile İş Birliği İçinde Olacak “Hayvan Besleme Grupları” Nasıl Oluşturulur?

İç İşleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta yayımladığı genelgede yer alan Hayvan Besleme Grupları nasıl oluşturulur?

İçisleri Bakanlığı geçen hafta çok acele” ibaresi ile bir genelege daha yayınladı. Bu genelgede sokak hayvanları beslenirken gönüllüler ve STK’lar ile iş birliği içinde olunması ve besleme grupları oluşturulması vurgulanmıştı. HayKonfed, Besleme Gruplarının nasıl oluşturalacağını açıkladı.

“Sokak Hayvanları ile İlgili İlave Tedbirler’’ genelgesinde “Sokak hayvanlarının beslenmesi için gönüllüler ile iş birliği yapılarak iletişim içinde ve aktif katılımlarının sağlanacağı “hayvan besleme grupları oluşturulması” hususu yer aldı. Bu genelge 81 İl Valiliğine yollandı. Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından yerel gönüllüler ile belediye ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının iş birliği içinde hayvan besleme grubu oluşturulması için gerekli koordinasyon sağlanacak.

Peki Hayvan Besleme Grubu nasıl oluşturulur?

Hayvan besleme grubu oluşturmak için bulunuğunuz yerin Valilik ya da kaymakamlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunmak  için aşağıda bulunan örnek yazıyı kullanabilirsiniz.

“Sokaklarda açlıkla yaşam savaşı veren hayvanlara yönelik çalışmalarda ki etkinliğin, gönüllü varlığı ile daha da artacağı değerlendirilerek, İçişleri Bakanlığı’nca 30.04.2020 tarihinde, “Sokak Hayvanları İle İlgili İlave Tedbirler’’ genelgesi yayınlandı. Bu genelgede “Sokak hayvanlarının beslenmesi için gönüllüler ile işbirliği yapılarak iletişim içinde ve aktif katılımlarının sağlanacağı hayvan besleme grupları oluşturulması” hususu yer aldı. Bu bağlamda yerel gönüllüler ile belediye ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının işbirliği içinde Hayvan besleme grubu oluşumu için gerekli koordinasyonun sağlanmasını ve yapılacak çalışmalara yönelik önerilerimizi emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

Hayvan Besleme Grubu İşleyişi

A) Hayvan Besleme Gurubu çalışmalarında iletişim, WhatsApp grubu oluşturularak sağlanır
Besleme ihtiyacı olan yerlerin bildirilmesi için;
1.Büyükşehir ve İller için İl Tarım Müdürlüğü yetkilisi
2.İlçeler için ilçe Tarım Müdürlüğünce mobil hat oluşturulur.

Hayvan Besleme Grubu Oluşumu

1.Büyükşehir ve İller için İl Hayvanları Koruma Kurulundan sorumlu Vali Yardımcısı,
2. İlçeler için Kaymakam,
3. STK, gönüllüler ve YHKG temsilen 2 ila 5 GÖNÜLLÜ Temsilcisi,
4.Belediyeyi temsilen ilgili Belediye Başkan Yardımcısı, Veteriner İşleri Müdürü ve belediye tarafından belirlenen görevliler.
5. Büyükşehir ve İller için Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) İl Müdürlüğü yetkilisi,
6. İlçeler için DKMP Şefliği yetkilisi,
7. Büyükşehir ve İller için İl Tarım Müdürlüğü yetkilisi,
8. İlçeler için İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilisi,
9. Büyükşehir olmayan illerde mutlaka İl Özel İdare yetkilisi bulunur.

 Grup Çalışmaları

1. Besleme ihtiyacı olan yerler, Tarım Müdürlüğü yetkilisi Mobil Hatlarına bildirilir.
2.Mobil Hatlara bildirilen besleme noktalarının adresleri, listelenip günlük olarak hayvan besleme grubuna iletilir.
3.Gönüllerin beslemelere yönelik talepleri, grupta bulunan gönüllü temsilcileri tarafından, düzenli bir liste halinde hayvan besleme grubuna iletilir.
4. Belediye yetkilileri, rutin olarak besleme yaptığı yerleri liste halinde bu gruba iletir.
5.Bu grupta, gönüllüler, belediye ve Tarım Müdürlüğü yetkilisinde bulunan tüm listeler birleştirilerek tek liste haline getirilir ve yeni taleplere göre günlük olarak revize edilebilir.
6.Listede yer alan her noktaya belediye tarafından her gün düzenli olarak besleme yapılır.
7.Belediyeler, sosyal medya sayfalarında günlük barınak ve sokak beslemelerini her nokta için yer ve mahal belirterek fotoğraflı olarak yayınlar ve linklerini hayvan beslem grubuna günlük olarak iletir.
8. Tarım Müdürlüğü tarafından oluşturulacak mobil hat numarası, ‘’talepler için irtibat’’ açıklamasıyla beslemeler için hergün yapılacak yayınlarda yer alır.
9. Tarım Müdürlüğü yetkilisi her gün belediye ile birlikte sokak beslemelerine katılır. Besleme yapılan yer bilgileri ile fotoğrafların yer alacağı yayın linki, beslemede kullanılan mama markası, miktarı ve ayrıca ek gıdalar günlük raporlar halinde Tarım Müdürlüğü yetkilisi tarafından Kaymakamlık Makamına günlük olarak raporlanır.
10.Gönüllü temsilciler tarafından, beslemelere katılmak isteyebilecek yerel gönüllüler ile belediye ekipleri arasında gerekli koordinasyon sağlanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gönül

Pencere Tellerine Takılan Güvercin Kurtarıldı

Kendisine Yemek Veren Birini Görünce Yavrularını da Alıp Geri Gelen Anne Domuzöç

Kendisine Yemek Veren Birini Görünce Yavrularını da Alıp Geri Gelen Anne Domuz