in

Yenice Ormanları HES Tehdidiyle Karşı Karşıya

Batı Karadeniz’in en bakir doğa alanlarından biri olan ve Türkiye’nin blok ormanlarından birine ev sahipliği yapan Yenice ormanları, HES tehdidiyle karşı karşıya.

Memlekette, son 20 yılda, ekolojik açıdan en önemli bölgelerin başına neler geldiğini hep birlikte gördük. Doğaya bu kötülüğü yapanların, televizyona çıkıp, “ Evet, bunu biz yaptık” demeleri de tarihin ironisi olsa gerek.

Yenice Ormanları HES Tehdidiyle Karşı Karşıyaöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Birgün’ün haberine göre, uzun yıllar bölgede çalışmalar yapmış isimlerden biri doğa bilimci Yıldıray Lise. Lise, Yenice ormanları bölgesinin Türkiye’nin en bakir ve kesintisiz ormanlarından biri olduğunu belirterek, “ Doğal yaşlı ormanları, derin vadileri, akarsu ekosistemleri ve barındırdığı yaban hayat çeşitliliğiyle Türkiye’nin en iyi korunmuş ormanlık bölgelerinden” diyor.

Türkiye’nin odunsu bitki tür çeşitliliği en yüksek alanlarının başında gelen Yenice Ormanları, anıt niteliğindeki ağaçları, derin vadileri, akarsuları ve barındırdığı yaban hayatı çeşitliliğiyle Avrupa’nın 100 orman sıcak noktasından biri kabul ediliyor. Doğa Derneği’nin Türkiye’de belirlediği 305 Önemli Doğa Alanı’ndan da biri aynı zamanda.

Lise, devam ediyor: “ Bolu Dağları’nın kuzeybatısında İncedere, Şimşirdere, Çitdere su toplama havzalarını ve Safranbolu ilçesinin batısında yer alan Yenice Ormanları’nı içeren bölge, 100 metreden başlayarak yaklaşık 2000 metreye kadar yükselen engebeli yeryüzü şekillerine sahip. Ve bu topografya sayesinde bakirliğini ve biyolojik çeşitliliğini koruyabilmiş. Alanda, Yenice Nehri’nin ve kollarının çevresindeki arazilerde kurulmuş birkaç köy dışında yerleşim alanı bulunmuyor. Yenice Ormanları, geniş ve iğne yapraklı karışık doğal yaşlı orman yapısına sahip. 1000-1200 metre yükseklikte doğu kayınının baskın olduğu geniş yapraklı ormanlar hâkim. 1200 metreden sonra Uludağ Göknarı ve Sarıçam gibi iğne yapraklı ağaçlar sıklıkla görülmeye başlıyor ve 1400 metrenin üzerinde saf ormanlar oluşturuyorlar. Bölgenin en yüksek yeri olan Keltepe Zirvesi’nde ise açık kireç taşlı alanlarda Alpin kuşak bitkileri görülüyor. Yenice Nehri’nin güneyindeki kesimlerde nemli çalı türleri yetişiyor. Denizin etkisiyle İncedere ve Şimşirdere’nin nehre karıştıkları aşağı kesimlerde ise, Akdeniz Bölgesi’nde görmeye alışık olduğumuz odunsu türler karşımıza çıkıyor: Sandal, funda, beyaz çiçekli laden, akçakesme, menengiç, erguvan ve sumak. Yenice Ormanları’nın her köşesinde başka bir dünya ile karşılaşırsınız. Çitdere çevresinde porsuk, fındık, karaçam, çınar yapraklı akçaağaç, kayın gövdeli akçaağaç, sapsız meşe ve dağ karaağacı anıt ağaçları sizi selamlar. Kavaklı bölgesinde ise anıt porsuk ve fındık ağaçları… Yenice Ormanları, Onosma bozakmanii gibi, nesli tehlike altındaki dokuz endemik bitkiye de ev sahipliği yapıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklar Haber Verdi Güvercin Kurtarıldıöç

Çocuklar Haber Verdi, Güvercin Kurtarıldı

uyuyankopegeboyle vurdu

Temizlik Görevlisi Uyuyan Köpeğin Başına Süpürgesiyle Acımasızca Vurdu