in

Yeni Nesil Evcil Hayvan Süslü Sıçan

Vahşi sıçanlardan hem görüntü hem de huy açısından son derece farklı olan evcil sıçan ya da diğer ismi ile süslü sıçan her geçen gün daha popüler hale geliyor.

Sıçan denilince çoğu insan hatta birçok hayvan sever bile irkiliyor ve sıçanları sevmiyor. Oysaki aslında sıçanlar da diğer tüm hayvanlar gibi güzel ve sevilesi canlılar. Yazımızın konusu olan evcil sıçan ya da diğer ismi ile süslü sıçan ise emin olun ki sıçanlara olan ön yargınızı yerle bir edip sizi de bir sıçan sever yapmayı başaracak.

Süslü sıçan kalbinizi çalmakta hiç zorlanmayacak.

Süslü sıçan 18. yüzyılda Avrupa’da üretildi

Süslü sıçanların ilk olarak Avrupa’da 18. yüzyılda ortaya çıktığı, fancy rat ismi ile tanındıkları ve bu canlıların o zamanlar av partilerinde av olarak kullanıldıkları biliniyor.

billpic-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Süslü sıçan vahşi sıçandan çok farklı

Süslü sıçan vahşi sıçanın aksine sadece gri renkli değil, beyaz ve desenli süslü sıçanlar da var. Ayrıca süslü sıçan saldırgan da değil ve insanlarla harika ilişki kurmayı kolayca başarıyor.

fancy-rats-min

İngiltere’de Ulusal Süslü Sıçan Cemiyeti var

Ülkemizde de gittikçe daha fazla tanınmaya ve beslenmeye başlayan süslü sıçanlar tüm Avrupa’da ama en çok da İngiltere’de popülerler. İngiltere’de 1976’da kurulan Ulusal Süslü Sıçan Cemiyeti süslü sıçan kuruluşlarının en ünlüsü.

56b4ae703ac54cfc89b213e12a2de76f-rat-rat-fancy-rat

Süslü sıçanların sağlık açısından riski yok

Süslü sıçan vahşi sıçandan tamamen farklı bir canlı ve bu nedenle vahşi sıçanlarla aynı sağlık risklerini taşımıyorlar. Elbette süslü sıçan besleyenlerin de bazı konulara dikkat etmeleri gerekiyor, örneğin sıçanlarına hastalık bulaştırabilecek böcekler ya da pireler gibi canlılara karşı sıçanınları korumak da bunlardan biri. Ayrıca sıçanların beslenmesine de özen göstermek ve bakteri alabilecekleri gıdalara diyetlerinde yer vermemek de gerekiyor.

fawn-ruby-eyed-dumbo-and-top-eared-rats

İnsanlarla harika anlaşıyorlar

Evcil bir hayvan olmalarının da etkisiyle süslü sıçanlar insanlar ile gayet başarılı şekilde iletişim kurabiliyorlar. Hatta ödüllendirme sistemi ile eğitilmeleri de mümkün.

maxresdefault

Ortalama ömürleri 2-3 yıl

Süslü sıçan hamster’den tamamen farklı bir hayvan ancak ortak özellikleri ortalama yaşam süreleri. Süslü sıçanlar da hamster gibi ortalama olarak 2-3 yıl yaşıyorlar ve doğru bakım ile bu süre elbette biraz daha uzatılabiliyor.

5b8d233322afdc9b2af2ac6b3f70c204-unusual-pets-unusual-animals

Bakımı son derece kolay

Bakımı kolay bir evcil hayvan hayal ediyorsanız süslü sıçan kesinlikle tam aradığınız dost. Bakımı da beslenmesi de son derece kolay olan süslü sıçanların kafes temizliğini düzenli olarak yapmak ve doğru yiyecekler ile beslemek bakımları için yeterli.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turistlere Tavuk Eti Diye Köpek Eti Yedirildiöç

Turistlere Tavuk Eti Diye Köpek Eti Yedirildi

Rus Hayvanseverler Köpek Eti Yemek Festivalinden 1300 Köpek Kurtardıöç

Rus Hayvanseverler Köpek Eti Yemek Festivalinden 1300 Köpek Kurtardı