in

Yeni Keşfedilen Bir Balık Türüne ‘Obama’ İsmi Verildi

Hawaii’li deniz biyologları Randall Kosaki, Richard Pyle ve Brian Greene, yeni keşfedilen renkli bir balık türüne Başkan Obama’nın ismini verdi.

balık-obama-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Geçtiğimiz hafta iklim değişiklikleri nedeniyle zarar gören ada ülkelerine 40 milyon dolar yardım sözü veren Obama, bilim insanlarının jestiyle karşılaştı.

NTV’nin haberine göre Hawaii’li deniz biyologları Randall Kosaki, Richard Pyle ve Brian Greene, yeni keşfedilen renkli bir balık türüne Başkan Obama’nın ismini verdi.

balık-obama-4

Bilim insanları, Obama’nın adaşının çok özel bir tür olduğuna dikkat çekerken, türün sadece dünya mirası listesinde de yer alan, 10 ada ve mercan adadan oluşan Papahanaumokuakea‘da bulunduğunu söyledi.

Su altında daha önce hiç görmediği bir balık türüyle karşılaşan Richard Pyle, National Geographic’e bir röportaj da verdi. Analizler için türün erkek örneklerini alan Pyle, dişi örneklere ise birkaç gün sonra 249 kilometre uzaklıktaki bir atolda ulaşmış.

Obama Ziyaret Etmişti

1961 yılında Hawaii’nin Honolulu kentinde dünyaya gelen Barack Obama, geçtiğimiz hafta 7 binden fazla türe ev sahipliği yapan, 1.5 milyon kilometre karelik bölgeyi ziyaret etmişti.

balık-obama-2

Bu İlk “OBAMA” Balığı Değil

Bilim insanları, ilk kez bir balığa Obama ismini vermiyor. 2012 yılında sadece ABD’nin Buffalo Nehri ve Duck Nehri’nde bulunan bir balık türüne de “Etheostoma obama” ismi verilmişti.

Hawaii’li deniz biyologları, yeni keşfedilen bir balık türüne ABD Başkanı Barack Obama’nın adını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan burcu esmersoy

Burcu Esmersoy Hasta Bir Köpeği Sahiplendi

one cıkan kok hucre

Köpeklerden Kök Hücre Üretimi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılacak