in ,

Yeni Dostluklara Yelken Açmak

Genelde evde tek pet hayvanı beslenir. Bir an gelir ve “Acaba bizimkinin tek başına canı sıkılıyor mudur?” cümlesi kurulmaya başlanır. Çok değil birkaç ay içinde de bir bakmışsınız ki evde kovalayan ya da kaçan birisi daha yaşamaya başlar.

Bu olayı birkaç açıdan değerlendirmekte yarar var. Birincisi; herkes ayağını yorganına göre uzatmalı. Eve dahil olan her canlı yeni sorumlulukları ve masrafları beraberinde getirmektedir. Eğer her anlamda yeni gelen dostumuzun ihtiyaçlarını karşılayabileceğinize inanıyorsanız tabii ki alın. Bu ihtiyaçlardan kasıt sadece aflı, parazit uygulamaları, mama gibi ihtiyaçlar değil. Dünyanın en iyi maması ile besleseniz de köpeğinizi günde en az iki defa sosyal ortama çıkarmıyorsanız, kendi egonuzu tatmin etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz demektir. Diyelim ki evin büyüklüğü, evde yaşayan canlı sayısı dahil tüm fertler eve yeni birisinin gelmesine uygun. Peki ne olmalı bu? Kedi mi? Köpek mi? Ya da başka bir canlı mı? Tabi ki burada her canlı için değerlendirme yapamayacağımız için, bu durumu sadece kedi ve köpek üzerinden yorumlayacağız.

Öncelikle kedi ve köpeklerin karakterlerini karşılaştıralım. Kediler yaşamını devam ettirdiği ortamı sahiplenirler ve sizlerin ona verdiğiniz tavizleri değerlendirerek evdeki hükümdarlıklarını kurmaya çalışırlar. Genelde de başarılı olurlar. Yaşam alanlarında bırakın başka hayvanların hayat sürmesini istemeyi, bazı anlarda sizden bile rahatsız olabilirler. Özgür karakterde hayvanlar olduklarından dolayı; insana bağlı değil, genelde keyfi yaşarlar. Sizden istedikleri birkaç noktada onlara yardımcı olduğunuz sürece ki bunu yapmadığınız anlarda size bir şekilde dertlerini anlatıp isteklerini yaptırırlar, çok da muhatap olmayı sevmezler. Bu istekleri de; günlük mamasını, suyunu vermeniz ve tuvaletini temizlemenizdir. Yani kısacası sizinle sosyalleşmek için ölüp bitmezler.

Köpeklerde ise durum farklıdır. Kedilerde olduğu gibi yaşadıkları alanı benimserler ve kendi ihtiyaçlarını gidermelerinde onlara yardımcı olmanızı beklerler. Ancak bu durum onlara yetmez. Köpekler yaşadığı ortamda birden fazla insan olması durumunda, gruptan bir kişiyi örnek insan olarak alır ve o kişiye diğerlerinden daha fazla itaat ederler. Kedilere göre duygusal ve sosyal paylaşıma daha fazla ihtiyaç duyarlar ve önem verirler. Yani günlük mamasını, suyunu vermeniz köpeğe yetmez. En basitinden tuvalet ihtiyacını gidermek için günde en az iki defa dış ortama çıkartmak gereklidir. Tabii ki köpeğinizin açık alanda yaşaması bu sorumluluğunuzda daha rahat davranmanızı sağlayacaktır. Bu anlamda köpek beslemek kedi beslemeye göre çok ama çok daha fazla sorumluluk ister.

Genelde kedi beslenen evlerde yeni gelecek olan hayvan yine başka bir kedi olarak tercih edilir. Birbirlerine alışma dönemlerinde sizin onlara karşı davranışlarınız en önemli faktörlerden biridir. Her iki tarafa da hiçbir şekilde güven verilmemeli ve aralarındaki hiyerarşiyi kendilerinin kurmaları beklenmelidir. Aksi takdirde bu üstünlük savaşı uzun süreler alabildiği gibi anlaşamama durumu da ortaya çıkabilmektedir. Eğer eve gelecek yeni birey köpek olacaksa da, yavru olması hem kediniz hem de sizin için alışma sürecini kolaylaştıracaktır. Evde köpek beslenen durumlarda ise ikinci pet olarak genelde yine köpek tercih edilir. Tabii bu durum köpeğinizin nasıl bir karakterde olduğuna ve nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yeni gelecek köpeğin yavru olması alışma dönemini kolaylaştıracağı gibi, evdekinden daha genç ya da yaşlı olması olayı çok da zorlaştırmaz. Ancak köpek olan eve yeni kedinin gelmesi evde tamamen bir kaos ortamının oluşmasına sebep olabilir. Çünkü yetişkin bir kedi hem evde krallığını ilan etmek için, hem de o ortamda yaşayan tüm canlılara üstünlük kurmak için yoğun bir savaşa girecektir. Kedinin yavru olması ise işinizi kısmen kolaylaştırabilir. Lütfen eve kendiniz için değil, evde beraber yaşadığınız dostunuz için arkadaş alın…

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

onecıkan ada

Ada Yaşamı Hayvanların Boyutlarını Değiştiriyor

onecıkan 21

İklim Değişikliğine Vurgu Yapan Resimler