in

Yeni Doğan Tayın Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Peki bir tayın bakımı nasıl yapılır? Doğru doğum ve doğum sonrası süreç nasıl olmalıdır? Hadi öğrenelim

Dünyanın en sevimli canlıları yavru canlılardır. Her canlının bebeği çok sevimli aynı zamanda da çok hassastır. Taylarda annelerinin karnından dünyaya adım attığında sevimli ve oldukça savunmasızdır. Peki bir tayın bakımı nasıl yapılır? Doğru doğum ve doğum sonrası süreç nasıl olmalıdır? Hadi öğrenelim.

at bakımı 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 Tay doğduktan sonra ilk günler oldukça kritiktir. Yeni doğan tay bu dönemde oldukça hassas ve kırılgandır. Bu dönemde pek çok problemin görülmesi mümkündür. İshal, sancı ve eklem enfeksiyonları veya ortopedik problemler sıklıkla karşılaşılan problemlerdendir. Çok hızla şekillenebilirler ve zamanında ve uygun bir şekilde tedavi edilmezler ise hayati riskler oluşturabilir veya kalıcı hasarlara neden olabilirler. Aynı zamanda uygun olmayan bakım ve beslenme de geri dönüşümü olmayan problemlere sebep olabilir.

at bakımı 4

İlk Kontroller Önemli

Özellikle gelişime bağlı ortopedik problemler bazen çok belirgin olmayabilir ve hayvan sahibi bu problemlere ilgili kontrolleri dikkatli bir şekilde yapmıyor ise veya bu konuda deneyimi yetersiz ise problem gözden kaçabilir ve gecikmiş problemlerden arzu edilen sonuçlar alınamayabilir. Taylarda yaygın olarak görülen problemlerin iyi bilinmesi, idaresi tayın normal gelişimi, sağlam ve sağlıklı olmasını sağlar.
Bunun için öncelikle doğumu takiben 8-24 saatlik süre içerisinde tayın veteriner hekim tarafından kontrol edilerek genel durumunun ve sağlığının değerlendirilmesi, kalp akciğer ve abdomenin kontrol edilmesi. Göbek kordonu, eklem, ağız ve göz değerlendirmelerinin yapılması. Bacakların ortopedik yönden değerlendirilmesi ve kontrollerinin yapılması önemlidir. Erken dönemde tedbir alınarak sorun rahatlıkla giderilebilir.
Bu ilk kontrollere rağmen hala pek çok problemin ortaya çıkması söz konusudur. Bunlara ilgili hayvan sahibinin bilgi ve deneyimi ne kadar fazla ise erken teşhis ve tedavi sonucu daha sağlıklı tay yetiştirme şansı da daha fazla olur.

at bakımı 2

Taylar Ne Zaman Ayağa Kalkar?

Taylar doğumdan 30-60 dakika sonra ayağa kalkmaya çalışırlar. Kocaman bir kurbağa gibi zıplamaya başlarlar fakat ilk önce birkaç bacağının üzerinde durabilriler, daha sonrada 4 bacağı üzerinde durmayı öğrenirler. Bacakları içe doğru kıvrılıp durabilir. Fakat tay güç ve güven kazanmak için de bu şekilde basabilir.

Taylarda ayağa kalkma süresi değişkenlik gösterir. Fakat tay normal gözükmesine rağmen 2 saat içinde hala ayağa kalkamıyorsa ayaklarına destek olarak ayağa kalkmasına yardım edebilirsiniz. Bir defa yardımınızla ayağa kalkmayı başardıktan sonra çabucak ustalaşıp kendi kendine becerebilir.

Ne Zaman Müdahale Etmeliyiz?

Eğer tay güçsüz, ilgisiz görünüyorsa parmağınızla başına dokunarak uyarın. Eğer iyi bir emme refleksi varsa memesine götürdükten sonra kendisi emebilir. Tay emzirilip 20-30 dakika sonra hala yeterince toparlanamamışsa veteriner hekim aranarak bilgi verilmelidir. (Ne zaman doğduğu, ne kadar süre emdiği ne kadar emdiği not alınmalı).

at bakımı 3

Eğer tay yardım almadan ememiyorsa tay beslenmek için veteriner yardımına gereksinim duyar.

Eğer tay kalkmış fakat doğumdan 2 saat geçmesine rağmen hala emmiyorsa tayı memeye doğru götürüp parmağınızla biraz süt gösterip emdirdiğinizde emmeye ikna olacaktır. Parmaklarınızı olağan ve yavaşça memeye doğru kaydırın (bu kolay olmayabilir, sabırlı olmalısınız). Bir kez normal şekilde emerse daha büyük bir problem çıkmaz.

Eğer tay ayakta ve etrafı izliyor fakat anormal görünüyorsa -etrafında dolanıyor, anormal sesler çıkarıyor, bir şeylere çarpıyor- ve memeyi bulamıyorsa acilen veteriner hekiminizi aramalısınız.

Kaynak: 1,2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vestel’den Sokak Hayvanlarına Desteköç

Vestel’den Sokak Hayvanlarına Destek

Köpekleri çuvala koyup Asi Nehrine atmışlar öç

Köpekleri Çuvala Koyup Asi Nehri’ne Atmışlar!