in

Yellowstone Ulusal Parkı’na Salınan Kurtlar Belgesele Konu Oldu

Yellowstone Ulusal Parkı’na, gereğinden fazla sayıda artan geyik sayısını kontrol altına alabilmek için 70 yıl aradan sonra kurtlar salındı.

This image was captured at Twin Lakes. The wolf stands near the carcass of a cow elk it had killed.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ancak kimsenin tahmin edemeyeceği bir durum ortaya çıktı. Kurtlar nehirleri değiştirdi. George Monbiot’un anlatımıyla hayatımıza giren bu belgesel ilginizi çekecek.

Yellowstone Ulusal Parkı nerede?

httpvh://www.youtube.com/watch?v=93o95twsCtQ

ABD’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alan bir ulusal park olan Yellowstone Ulusal Parkı 1 Mart 1872’de Devlet Başkanı Ulysses S. Grant’ın imzasıyla ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olmuştur.

Parkın kuruluşu için ABD Kongresi’ni ikna etmek amacıyla ABD’li jeolog Ferdinand Vandeveer Hayden’in hazırladığı harita (1871). William Henry Jackson’un fotoğrafları ve Thomas Moran’ın resimleriyle birlikte Kongreye sunulan Hayden’in raporu, Kongrenin Yellowstone bölgesini kamu müzayedeyoluyla satmaktan vazgeçmesini ve Başkan Ulysses S. Grant’ın millî parkın kuruluşuna dair tahsis yasasını imzalamasına büyük bir ölçüde etkiledi.

Dünyanın ilk ve en eski ulusal parkı olma özelliğini taşıyan Yellowstone Ulusal Parkı’nın büyüklüğü yaklaşık olarak 8987 km²’dir. 2010 yılında 3.7 milyon ziyaretçi sayısıyla 2009 yılının 3.2 milyon olan ziyaretçi sayısını aşarak rekor kırmıştır.

Yellowstone Ulusal Parkı Memeliler, kuşlar, balıklar ve sürüngenlerin yüzlerce türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yellowstone’da özellikle Kuzey Amerika boz ayısı, Amerikan kara ayısı, (bizon), Kanada geyiği, antilop, çakal ve vaşaklar yoğun olarak bulunmaktadır. 1960’ların sonuna doğru Yellowstone da özellikle ayı populasyonu oldukça artmıştır. Ayılar insanlardan korkmadıkları için, park ve piknik alanlarındaki çöpleri karıştırarak yiyecek temin etmeye çalışmaktadırlar. Sonunda bunu önlemek için parktaki tüm çöp kutuları tamamen kapalı ve onların erişemeyecegi şekilde yeniden dizayn edilmiştir.

Parktaki termal aktivite de hayvanların yiyecek teminine büyük ölçüde yardımcı olmaktadir. Gayzerlerin yaydığı ısı sayesinde otlar daha iyi gelişmekte ve bu ısı otların kışın karlarla örtülmesini dahi önlemektedir. Bu sayede kış aylarında genellikle güneye göç eden su kuşları ise parkta kışında yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Bunun yanı sıra Yellowstone da yaklaşık 1100 çeşit yerli bitki, 200 den fazla egzotik bitki bulunmaktadır.

Kaynak: dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek Dostunun Doğması için Sabırsızlanan Sevgi Yumağı Köpekler 1 1

Bebek Dostunun Doğması için Sabırsızlanan Sevgi Yumağı Köpekler

kedi dili ajanimo 1

Kedi Dilinin Çözülememiş Derinliklerine Dalıyoruz