in

“Yazlık Değil Ömürlük Sevin”

Marmaris Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezinde yaklaşık 500 köpeğin, 200 kedinin barındığı ve kapasitenin tamamen dolduğu kaydedildi.

Güney Ege’nin gözde turizm merkezi Marmaris‘te, tatilcilerin dönerken hayvanları sokağa terk etmesi yüzünden barınağın kapasitenin tamamen dolduğu kaydedildi. Marmaris Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezinde yaklaşık 500 köpeğin, 200 kedinin barındığı ve kapasitenin tamamen dolduğu kaydedildi.

yazlik-degl-omurluk-sevgs

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aşırı yoğunluk nedeniyle barınağa ilave bölümler yapılmasına rağmen fiziki kapasitenin yetersiz kaldığı bildirildi.

Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan, yaptığı açıklamada, yazın tatile gelenlerin, giderken hayvanlarını sokağa terk etmesinin, kedi ve köpek barınaklarının tamamen dolmasına yol açtığını söyledi.

Marmaris’te kedi kısırlaştırma seferberliği başlattıklarını vurgulayan Kaplan, “Marmaris sokaklarında yaklaşık 20 bin kedi yaşıyor. Kısırlaştıramazsak ciddi tehlikeler bizleri bekliyor. Veteriner Hekimler Odasından da bu konuda destek bekliyoruz. Özellikle tatilcilerden hayvanları yazlık değil ömürlük sevmelerini bekliyoruz.” dedi.

yazlik-degil-omurluk

 “Köpek Edinmek İsteyenleri Barınağa Bekliyoruz”

Marmaris Hayvanları Koruma Derneği (MAHAYKO) Başkanı Veteriner Hekim Gürol Yakal da hayvanların yazın alınıp kışın giderken sokağa terk edildiğini anlattı. Yakal, “Marmaris’te 6 ay kalıp 6 ay buradan gidenler var. Sezon başında köpek alıp sezon sonunda bırakıp gidiyorlar. Bundan çok muzdaribiz. Bu, köpek popülasyonunun artmasında çok büyük bir etken. Yaz başı köpek alıp yaz sonunda bırakıp giden insanlarla beraber, burada yaşayanların hayvanları da eklenince doğum sayısı artıyor.” diye konuştu.

Barınaktaki köpek sayısının her geçen gün arttığını kaydeden Yakal, yaklaşık 500 köpek ve 200 kediye bakıldığını ifade etti. Köpek edinmek isteyenleri barınağa davet eden Yakal, “Köpek almak isteyenler barınağımızdan alsınlar. Aşıları ve kontrolleri yapılan bu köpeklerin alınması diğer köpeklere de iyilik anlamına geliyor. Barınaktan sahiplenilirse biz itaat dersleri de veriyoruz. Barınakta uygun köpek bulmanız mümkündür.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bolivyanın Cochabamba kentindeki St. Francis Manastırındaki köpek 1

Manastır Rahipleri Tarafından Sahiplenilen Minik Keşiş Bigoton

6600 volt elektrik verilerek 1500 kişinin önünde idam edilen fil Topsy. öç

6600 Volt Elektrik Verilerek Edison’un Alternatif Akım Kötülemesine Kurban Edilen Fil Topsy