in

Yavrularını Yükselen Dicle Nehri’nin Kaptığı Anne Köpek, Nehrin Kıyısından Ayrılmıyor

Eğil’de kopan baraj kapağı nedeniyle serbest kalan su Dicle nehrinin yatağının genişlemesine neden oldu. Nehir civarında yaşayan insanlar olası bir tehlikeye karşı uyarıldı. Can ve mal kaybı yaşanmadı. Ancak hem nehirde hem de Hevsel Bahçeleri’nde yaşayan canlılar kimsenin aklına gelmedi.

Bölgede son günlerde etkili olan aşırı yağış nedeniyle Dicle Barajı’ndaki fazla suyun Dicle Nehri‘ne tahliyesi amacıyla dolusavaktaki 3 radyal kapaktan açılmaya çalışılan biri, perşembe günü saat 18.30 sıralarında kazara yerinden koptu. Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nce verilen bilgi üzerine bölgeye tedbir amaçlı itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde de belediye ve cami hoparlörleri aracılığıyla yerleşim yerlerinde bulunan vatandaşlar uyarılarak, nehir yatağından uzak durmaları istendi.

Yavrularını Yükselen Dicle Nehrine Kaptıran Anne Köpek Nehrin Kıyısından Ayrılmıyor 4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fotoğraf: DHA

 

Cizre’yi ikiye bölen Dicle Nehri’nin kıyısına giden ilçe sakinleri, yükselen suyu izledi. Yıllar sonra ilk kez nehir suyunun yükseldiğine tanıklık ettiklerini belirten Cizreliler, iki yakada bulunan ve su altında kalan sazlıkları cep telefonlarının kameralarıyla görüntüledi. Cizreliler, can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu söyledi. Ancak sular altında kalan  Hevsel Bahçeleri‘nde yaşayan hayvanlar kimsenin aklına gelmedi.

Yavrularını Yükselen Dicle Nehrine Kaptıran Anne Köpek Nehrin Kıyısından Ayrılmıyor 5
Fotoğraf: DHA

Gazete Duvar‘dan Vecdi Erbay’ın haberine göre Hevsel Bahçeleri’nde hayatını kaybeden canlıların kimsenin umrunda değil.

“Olağanüstü durumlarda önce insan akla gelir, sonra mal. Bu binlerce yılın deneyimdir, ezberidir ve artık kabul görmüş bir reflekstir. Ortalık durulduğunda ötekiler ancak gelir akla. Kimi zaman bir hatırayla, bir tanıklıkla ya da bir görüntüyle.

Yavrularını Yükselen Dicle Nehrine Kaptıran Anne Köpek Nehrin Kıyısından Ayrılmıyor 1
Fotoğraf: DHA

Mahmut Bozarslan, Dicle kenarında rastladığı köpeğin fotoğrafını çekmiş. Beş yavrusu Dicle’nin suyuna kapılıp gitmiş. Köpek, yükselen suyun kıyısında bekliyor, bir türlü ayrılamıyor oradan.

Yavrularını Yükselen Dicle Nehrine Kaptıran Anne Köpek Nehrin Kıyısından Ayrılmıyor1
Fotoğraf: Muhmut Bozarslan

Dicle’nin kıyısında, Hevsel Bahçeleri’nde onlarca köpek yaşıyor ve kim bilir kaç tanesi iki gün içinde yavrularını kaybetti. Ama burada sadece köpekler yaşamıyor elbette. Tilkiler, kaplumbağalar, yılanlar, balıklar, kirpiler ve onlarca kuş türünün de yuvasıdır hem Dicle hem de Hevsel Bahçeleri.

Yavrularını Yükselen Dicle Nehrine Kaptıran Anne Köpek Nehrin Kıyısından Ayrılmıyor 2
Fotoğraf: DHA

Hevsel Bahçeleri’ni ve burada yaşayan canlıların fotoğraflarını çekmek için büyük emek harcayan Mehmet Masum Süer, yakın zamanda bir kızıl tilki ailesini görüntülemişti. Tilkilerin yuvası dağılmış olabilir mi, kim bilir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapıyı Çalan Kuryeye Küçük Bir Şok Yaşatan Sevimli Sincapöç

Kapıyı Çalan Kuryeye Küçük Bir Şok Yaşatan Sevimli Sincap

Köpekleri Zehirli Et ve Kek Vererek Öldürdüleröç

Köpekleri Zehirli Et ve Kek Vererek Öldürdüler!