in

Yavru Yaban Keçisi Anne Şefkatini Veteriner Hekimde Buldu

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Gümüşhane’de ihbar üzerine yaralı yavru yaban keçisi için harekete geçti. Sol ön bacağında tam kırık ve sağ arka ayak adalesinde yırtıklar olduğunu belirlenen yavru keçinin tedavi edilmesi için Kars’a gönderilmesine karar verildi. Yavru keçinin kendisini muayene eden veteriner hekime annesi gibi başını yaslaması ise dikkatlerden kaçmadı.

Muammer Atalay isimli vatandaş tarafından yaralı yavru yaban keçisi olduğu ihbarını alan Gümüşhane DKMP Şube Müdürlüğü ekipleri aldıkları hayvanı ilk olarak Gümüşhane Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi’ne getirdi. Burada veteriner hekim tarafından yapılan ilk kontrolde yavru keçinin sol ön bacağında tam kırık ve sağ arka ayak adalesinde yırtıklar olduğunu belirlendi.

450 KM UZAKTAKİ KARS’A GÖTÜRÜLDÜ

Kemiğinin tamamen kopması nedeniyle ileri bir merkeze götürülmesi gereken yaban keçisi için bölge müdürlüğü ile irtibata geçen DKMP ekipleri yavru keçinin en uygun merkez olarak belirlenen ve Gümüşhane’ye yaklaşık 450 kilometre uzaklıktaki Kars’ta tedavi edilmesini kararlaştırdı.

Kuruma ait araçla Kars’a götürülen yavru yaban keçisi DKMP Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından kontrolleri yapıldıktan sonra protokolleri bulunan Kafkas Üniversitesi Yaban Hayvanı Koruma, Kurtarma, Rehabilitasyon, Araştırma ve Uygulama Merkezinde tedavi altına alındı.

VETERİNER HEKİMDE ŞEFKAT BULDU

Konuyla ilgili fotoğraflar kurumun sosyal medya hesaplarında yayınlanırken, bir haftalık olduğu tahmin edilen ve sol ön bacağı kırık olan yavru yaban keçisinin kendisini tedavi etmek isteyen kadın veteriner hekime anne gibi başını yaslaması dikkatlerden kaçmadı.

Kurum yetkilileri bu mevsimlerin yaban hayatının doğum zamanı olması nedeniyle doğan yavrular görüldüğünde eğer yaralı değilse el sürülmemesi ve kucağa alınmamasını, onları ürkütmeden bölgeden uzaklaşılmasını ve kendilerine haber verilmesini istediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aydın söke çayı kaplumbağa

Hayvan Dostlarından Söke Çayı’nda Kaplumbağa Harekatı!

elazığ kuzuyu gazeteciler kurtardı

2 Bin Rakımda Dikenlere Takılan Kuzuyu Gazeteciler Kurtardı