in

Yavru Köpeklerde Tüy ve Deri Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hayvan dostlarımızın sağlığı için onların bakımlarını yavruluk döneminden beri ihmal etmemeliyiz. Peki yavru köpeklerde tüy ve deri bakımı için neler yapmamız gerektiğini biliyor muyuz?

yavrukopektuybakimi1-oc

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpek dostlarımızın tüy yapısı nasıl olursa olsun fark etmez, mevcut tüy zamanla ölür ve yerine yeni tüyler çıkar. Dış mekanda yaşayan köpekler güneş ışığındaki değişimler yüzünden yılda iki kere tüy dökerler. İç mekanlarda yaşayan köpeklerse, güneş ışığındaki değişimlerden etkilenmezler. Bunun için ilkbahar ve sonbahar dönemlerindeki artışla beraber yıl boyunca tüy dökerler.

yavrukopektuybakimi2

Düzenli olarak tarayıp, belirli aralıklarla banyo yaptırmak ölü tüylerin uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Bu işlemlerin sıklığı ve kullanılan malzemeler, tüy yapısına göre farklılık gösterecektir. Kısa tüylü yavrular ortalama yılda 2 kere banyo yapmaya ihtiyaç duyarken, uzun tüylü yavrularsa 3 ayda bir banyo yapma ihtiyacı duyarlar.

yavrukopektuybakimi3

Banyo esnasında, yavru köpeklere özel şampuan ve ılık su kullanılmalıdır. Banyo bittiğindeyse tüylü dostumuzu hızlıca kurulamalı ve tamamen kuruyana kadar ılık bir ortamda kalmasını sağlamalıyız. Yaz mevsimindeysek yavru köpeğimizin dışarıda kurumasına müsaade edebiliriz.

giphy

Kısa Tüylü Yavrular:

Her ne kadar kısa tüyler çok fazla bakım istemese de, haftada 1 veya 2 kere fırçalama gereklidir.

Orta Tüylü Yavrular:

Her iki tüy katmanındaki tüy yoğunluğundan dolayı yavru köpek 2 günde bir fırçalanmalıdır.

Uzun Tüylü Yavrular:

Uzun tüylü yavrular her gün fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple yavru köpeğe zarar vermekten kaçınmak için büyük bir dikkatle fırçalamaya devam edilmelidir.

Düzenli olarak tüyleri fırçalamak, yavru köpeğin tüylerinin sağlıklı ve parlak kalmasını sağlayacaktır. Yavru köpeğinizin tüy bakımını yaparken, geniş dişli tarakları, dizlerin içinde, kuyrukta ve patilerde kullanabilirsiniz. Karışık ve kirli tüyleri de uçlarından keserek tüylerinin daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpek dışkı 1

İspanya’da köpek dışkısına karşı DNA ile önlem

karasağan ö.ç

10 Ay Karaya Değmeden Uçan Kuş