in

Yavru Köpeğe İşkencenin Cezası Toplam 4 bin 404 lira!

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, Isparta’da yavru köpeğin kulaklarını keserek görüntülerini sosyal paylaşım sitesinde paylaşan iki kişiye, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca toplam 4 bin 404 lira idari para cezası verildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yavru köpeğin kulaklarını keserek görüntülerini sosyal medyada paylaşan şahısların kimliklerinin tespit edildiği hatırlatıldı.

Olayı gerçekleştiren H.K. ve N.Y adlı kişilere, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 8. maddesi 2. fıkrasında yer alan, “Hayvanların, yaşadıkları sürece, tıbbi amaçlar dışında organ veya dokularının tümü ya da bir bölümü çıkarılıp alınamaz veya tahrip edilemez. Buna aykırı davrananlara hayvan başına 2 bin 202 lira idari para cezası verilir.” hükmüne göre cezai müeyyide uygulanacağı bildirildi.

Buna göre, H.K. ve N.Y’ya toplam 4 bin 404 lira idari para cezası verileceği kaydedildi.

Ülkemizde 5199 Sayılı Hayvanlara Koruma Kanunu’nun yetersizliği ile hayvanlara karşı işlenen suçlar cezasız ya da para cezası ile sonuçlanıyor. Isparta’da yapılan işkencenin aynı şekilde para cezası ile sonuçlanması bir an önce 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılması gerektiğini gösteriyor.

Büyük Tepki

Sosyal medyada görüntülerin yayılmasından sonra işkenceyi yapan kişilerin bulunması için tüm dernekler ve hayvanseverler çağrıda bulunmuş ve kısa sürede kimlikleri belirlenen şahıslar gözaltına alınmıştı.

İşte sosyal medyada yavru köpeğin kulağını kesen canilere verilen para cezası ve yasaya tepkiler

https://twitter.com/MuratBoz/status/821139426575257601

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedisevgisi2on

Yeşim Ceren Bozoğlu’nun Kedi Sevgisi

darıca kuş öç

Darıca’da Zifte Bulanan Hayvanlar Tedavi Altına Alındı