in

Yavru Kedilerin Gözleri Neden Mavidir?

Kedileri yakından tanıyan herkes tüm yavru kedilerin mavi gözlü olduğunu bilir, peki neden tüm bebek kedilerin gözleri istisnasız olarak mavidir?

Dünyanın en sevimli canlısı nedir diye sorulsa eminiz ki çoğu kişinin vereceği ilk yanıt yavru kediler olur. Elbette tüm hayvanlar ve özellikle de yavru hayvanlar çok sevimli ama bebek kedilerin biraz daha şeker olduklarını kabul etmek gerekiyor. Yavru kediler doğduklarında son derece savunmasızdırlar ve bunun da ötesinde sadece süt emmek için değil tuvaletlerini yapabilmek için bile annelerine muhtaçtırlar. Ayrıca yavru kediler dünyaya gözleri ve kulakları kapalı olarak gelirler, bir yavru kedi doğduğu an kullanabildiği en önemli duyusu koku almadır, yavruların gözlerinin açılması 7-14 günlük olmalarını bulur ve bebeklerin gözleri açıldığında istisnasız olarak hepsinin rengi mavidir. Bu kedileri yakından tanımayanların mavi gözlü bir yavru kedi sahiplendiğinde büyüyünce de mavi gözlü olacağını sanmalarına neden olur, oysaki her bebek kedi mavi gözlüdür ancak hepsinin büyüdüklerinde de gözleri mavi kalmaz.

Kedilerin göz rengini melanin pigmenti belirler

Melanin aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de hem kürk rengini hem de göz rengini belirleyen bir pigmenttir ve melanosit ismi verilen hücreler tarafından üretilir. Bir kedinin gözündeki melanosit aktivitesi ne kadar yoğunsa göz rengi de o kadar koyu olur.

youngkitten

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yavru kedilerin melanositleri henüz devreye girmemiştir

Bebek kedilerin gözleri açıldığında gözlerindeki melanosit hücreleri henüz işlevsel değildir ve bu nedenle hepsinin gözleri bulanık bir mavi renge sahiptir.

kitty-127379452-57d991bd5f9b58651667cb6e

Bir yavrunun gerçek göz rengi ancak 4-6 haftalıkken ortaya çıkmaya başlar

Büyüdükçe melanositleri çalışmaya ve melanin üretmeye başlayan yavru kedilerin göz renkleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Ancak bir yavrunun gerçek göz renginin ortaya çıkması en erken 4-6 haftalık olmasını bulur ve bir kedinin gerçek göz renginin tam olarak ortaya çıktığı zaman yaklaşık 4 aydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpeğini Canlı Canlı Gömerek Ölüme Terk Ettiöç

Köpeğini Canlı Canlı Gömerek Ölüme Terk Etti!

Bahçesindeki Kedileri Tuzak Kurarak Toplatan Hastaneden İtiraf Gibi Açıklamaöç

Bahçesindeki Kedileri Tuzak Kurarak Toplatan Hastaneden İtiraf Gibi Açıklama!