in ,

Yavru Kedi Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İlk kez bir yavru kedi sahiplendiniz. Peki bu yeni dostunuza mama seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Yavru kedi maması seçimi nasıl olmalıdır? Cevaplar bu içerikte.

Yavru kedilerin bakımı, özen gösterilmesi gereken bir konudur. Yavru kedi bakımında yer alan beslenme konusu hassasiyet gösterilmesi gereken ve özellikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Yavru kedilerin bakımı ve beslenmesi yetişkin kedilere oranla daha zordur. Özellikle yeni sahiplenilmiş bir yavru kedinin bakımı yapılırken çok daha dikkatli olmak gerekir. Kuru mamayı seçerken son derece titiz davranmalı ve mutlaka daha önceden yavru kedi sahiplenmiş birinden destek almak, veteriner hekimlerden bilgi edinmek ve markalar arasında araştırma yapmak gerekir. Yavru Kedi Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuru mamalar, kediler için en sağlıklı besinlerdir. Kedinizi iyi beslemek için mutlaka kuru mama tercih etmelisiniz. Yavru kediler, anne yanından alındıklarından sonra yani sütten kesildiklerinde iyi bir mama tercih edilerek beslenmelidirler.

Eğer doğru yavru kedi maması tercih edilmezse, kedinin büyümesinde dengesizlikler yaşanır ve kedinizin sağlığı bozulur. Kuru mamalar ölçülebilir ve dengeli protein oranları sayesinde kedilerin beslenmesini daha kolay hale getirir.

Yavru Kedi Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır öç

Yavru kedinizde mama değişikliklerinden kaçınmalısınız. Aksi halde sindirim problemleri oluşabilir. Yavru kedi sahiplenince mutlaka aldığınız mamanın arkasında yazan ölçülere göre besleyiniz. Yavru kedinize masanızda kalan artık yemeklerden kesinlikle vermeyiniz. Çünkü bu gibi durumlarda daha sonrasında size yalvarmaya başlar veya masadan yemekleri çalmaya başlar. Alacağınız yavru kedi maması bir yaşına gelene kadar gerekli tüm besinleri içermelidir. Kediler gün içerisinde her öğünde az miktarda yerler. Büyüme dönemleri kritik olup, ileriki yaşlarda sağlığını ve huzurunu etkiler. Kedinizin ırkı ve özellikleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece özel hazırlanmış mamalar yavru kedinizin yaş, ırk, veya aktivite seviyesi ne olura olsun tüm besinleri içerdiğini garanti edebilir.

2

Yavru kedilerin büyümesi günlük olarak aldığı kilo kazancı ile ölçülebilir (günde +10-30g). Büyüme en yoğun olarak bir haftada 100 grama ulaştığı dört ve beşinci aylar arasında görülür. Yavru kedilerin büyümelerini ırk, cinsiyet, genler, hormonlar ve dış etkenler etkiler.

Yavru kedilerin doğdukları andan itibaren sindirim sistemleri sütü sindirmeye uygundur ve zamanla sindirim yetenekleri değişir yetişkinlik dönemlerinde sütte bulunan laktozu sindiremez hale gelirler. Yavru kedilerin uygun bir büyüme dönemi için protein, yağlar, karbonhidratlar, mineraller ve iz elementlerin dengeleri çok önemli bir rol oynar. Yavru kedi mamalarının kokusu lezzetini de belirler. Yavru kediler 10 günlükken dört temel tadı alıgılayabilirler: asidik, acı, tuzlu, ve tatlı. Fakat tatlı olan tatlardan pek etkilenmezler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vicdansız surucu kopege carpip kacti

Vicdansız Sürücün Köpeğe Çarptı, Hiçbir Şey Olmamış Gibi Yoluna Devam Etti

Çatıda Mahsur Kalan Köpek Kurtarıldı öç

Çatıda Mahsur Kalan Köpek Kurtarıldı