in

Yavru Bir Kediye Nasıl Bakılır?

Bazen çeşitli nedenlerle yavru kediler annelerinden ayrı kalabiliyor, kaybolabiliyor veya terk edilebiliyorlar. Peki bu duruma düşmüş bir minik bulursanız ve ona nasıl bakacağınızı bilmiyorsanız neler yapmalısınız.

Mart ayı kedilerin üreme dönemlerinin artış gösterdiği bir ay. Hamilelik zamanının da ortalama 65 gün olduğu düşünülürse bu aralar doğum yapmış bir kediye veya annesinden ayrılmış bir yavru kediye rastlamanız olası. Kediler genellikle yavrularına sahip çıkan ve onlara iyi bakan canlılar olarak bilinir. Fakat çeşitli nedenlerle bir ya da birkaç yavrusu kendisinden ayrılabiliyor. Peki, çevrenizde öksüz kalmış minik yavru kediler bulursanız onları nasıl hayatta tutabilir ve bakabilirsiniz?

Öncelikle annelerinin terk etmiş olduğundan emin olun, çünkü hiçbir şey annelerinin bakımının yerini tutmaz. Anneleri çevre kontrolü, beslenme gibi nedenlerle uzaklaşmış olabilir.

Üç saatten uzun süre yavrularının yanına dönmemiş ve yavrular bakımsız gözüküyorsa büyük ihtimalle bakımınıza muhtaçlardır demektir. Bakımı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve muayenesini yaptırmak için bir veterinerden yardım almanız şart ama kısaca ilk etapta dikkat etmeniz gereken konular şu şekilde sıralanabilir:

Yavru Bir Kediye Nasıl Bakılır?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yavru kedilerin vücut sıcaklığı

İlk yapmanız gereken şey yavru kediyi sıcak tutmak. Çünkü üç haftalıktan küçük yavrular kendi vücut ısılarını sağlayamıyor. Bunun için hazırladığınız bir yatağa veya kedi evine battaniyeyle örtülmüş bir sıcak su torbası koyabilirsiniz. Yavrunun üzerini de bu battaniye ile örtebilirsiniz. Torbanın sıcaklığı elinizi yakmayacak şekilde olmalı. Soğudukça yenilemeyi ihmal etmeyin.

Yavru Bir Kediye Nasıl Bakılır?

Yavru kedilerde beslenme

Bebek kedilerin iki haftalık olana kadar iki-üç saat arayla beslenmesi gerekir. Bunun için pet shop’larda ve veteriner kliniklerinde satılan biberonlardan almalısınız. Eğer bulamıyorsanız en küçük boy bebek biberonu veya damlalıklardan yardım alabilirsiniz. Besin olarak yine pet shop’larda ve veteriner kliniklerinde satılan ve anne sütü yerine geçen kedi tozlarından alabilirsiniz. Laktozu azaltılmış bebek mamaları, suyla ve şekerle karıştırdığınız sütler de işinizi görecektir. Sadece süt içirmemelisiniz. Mutlaka bire bir oranında su ile karıştırın.

Yavru Bir Kediye Nasıl Bakılır?

TUVALETİNİ YAPMASINA YARDIMCI OLUN

Normalde anneleri yavrularının idrar ve dışkı yapabilmesi için karınlarını ve arka bölgelerini yalarlar. Siz de bu görevi ıslak bir pamuk veya mendil yardımıyla yerine getirebilirsiniz. Her öğün sonrası bu pamuk veya mendille bu bölgelerini yavaşça silerek ve masaj yaparak tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında bölgeyi ıslak pamukla silip kurulamalısınız. Koyu renk ya da kanlı idrar görürseniz veya dışkısı çok koyu, çok sulu ise veterinere götürmelisiniz. Dört haftalıktan sonraki yavrular kuma tuvaletlerini yapabilir hale gelirler.

Yavru Bir Kediye Nasıl Bakılır?

PİRELER

Eğer minik kedinizin üzerinde pire tespit ederseniz bir veterinere danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayın. Pireler yavru için ne kadar tehlikeli ise kullanacağınız ilaç da
o kadar tehlikeli olacaktır. İlaç kullanamayacak küçüklükte ise pire taraklarından yardım alabilirsiniz.

Yavru Bir Kediye Nasıl Bakılır?

YAPMAMANIZ GEREKENLER:

  • Kesinlikle yıkamayın.
  • Yerden yüksek bir noktada bırakmayın.
  • Onun için tehlike arzedebilecek yerlerde bırakmayın.
  • Pire ilacı kullanmayın, onu zehirleyebilirsiniz.
  • Biberona baskı uygulayarak fazla mama gelmesi için uğraşmayın, boğulabilir.
  • Sıcak su torbası veya sıcak su doldurduğunuz pet şişeye direkt olarak temasını sağlamayın.

yavrukediyenasilbakilir-3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyanın Son Erkek Kuzeyli Beyaz Gergedanı Tinderdan Eş Arıyoröç

Dünyanın Son Erkek Kuzeyli Beyaz Gergedanı Tinder’dan Eş Arıyor

tomvejerry

Tom ve Jerry’nin İzlemeye Doyamadığımız Amansız Mücadelesinin Hikayesi