in

‘Yaşam için Yasa’ Demek için Bir Araya Geldiler

Hayvan Hakkı Savunucuları, yeni çıkacak yasa tasarısı hakkındaki düşüncelerini ve beklentilerini konuşmak için Pet Summit Turkey kapsamında, ”Türkiye’nin Hayvan Hakları Karnesi” adlı panelde bir araya gelerek, Hayvanları Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erman Paçalı ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Fatma Biltekin, Burhak Kurucusu Eray Özgüner, Yaşam için Yasa İnisiyatifi’nden Özge Özgüner, Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Hülya Yalçın ve yine Hayvanlara Adalet Derneği’nden Barış Karlı, Yunuslara Özgürlük Platformu’ndan Öykü Yağcı ve Gazeteci Zülal Kalkandelen, Türkiye’nin Hayvan Hakları Karnesi adlı panele katılarak düşüncelerini ve beklentilerini açıkça dile getirdi.

Yasam icin Yasa Demek icin Bir Araya Geldiler

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Burak Özgüner ve Hayatını Kaybeden Aktivistler Unutulmadı

Söyleşi, Yaşam için Yasa İnisiyatifi’nden Özge Özgüner ve Burak Özgüner Hayvan Hakları Çalışma Merkezi Kurucusu Eray Özgüner ile başladı. Burak Özgüner’in küçük yaşlardan itibaren başladığı hayvan hakları mücadelesinin yaşamının sonuna kadar devam ettiğini söyleyen Özge Özgüner, Burak Özgüner’in sadece hayvan hakları ile ilgili değil, çocuk hakları için, göçmen hakları için, ekoloji için ve tüm canlıların eşit haklarda yaşam sağlaması için mücadele ettiğini vurguladı. 2019 yılında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Özgüner’in anısını yaşatmak için Burak Özgüner Hayvan Hakları Çalışma Merkezi adıyla bir merkez açıldı. Bu merkezde hayvan hakları merkezli çok çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Eray Özgüner ise, Yaşam için Yasa İnisiyatifi’nin, çok tartışılan ve çıkması uzun yıllardır beklenen hayvan hakları yasası ile yakından ilgilenmekte olduklarını belirtti. Birebir milletvekilleriyle görüşmeler yaptığını belirten Özgüner, düşünülenin dışında bir yasa çıkacağını öngördüğünü belirtti. Özgüner, herkesi meclise gelecek yeni yasa tasarısı için birlik ve dayanışmaya davet ettiklerini söyledi. Özge Özgüner, yeni yasa tasarısının tüm hayvanları kapsamadığını bu yüzden de mücadelenin uzun soluklu olarak devam edeceğini vurguladı.

Yasam icin Yasa Demek icin Bir Araya Geldiler 1

2004’ten 2021’e Hayvan Hakları

Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Hülya Yalçın, 5199 sayılı yasanın artısı var ama hayvanları sadece yasa ile korumak mümkün değil diyerek, toplumsal bir alt yapının gerekli olduğunu söyledi. 5199 sayılı kanunun yeterli olmadığını ve hayvanları gerektiği kadar korumadığını söyleyen Yalçın, 5199’un tüm hayvan sömürülerine karşı bir yasa olmadığını belirtti. Bu yasanın yapılış aşamasında kimseye yazılı bir belge sunulmadığını ileten Yalçın, yasanın belirsizliğinden bahsetti. Hukukçu Barış Karlı ise, toplumun kanun koyucuya karşı isteklerini açıkça belirtmesi gerektiğini ama bunun yeteri kadar olmadığını söyledi. Çocuk yaşta belli bir bilincin oturtulması gerektiğini ve tüm canlılara yapılan kötü müdahalelerin, hiçbir yerde yazmasa bile, aslında suç olarak nitelendirilmesinin öğretilmesi gerektiğini vurguladı. Köpek öldürmenin suç ama ormanda geyik öldürmenin spor olarak nitelendirilmesi, bir şeylerin oturtulmasını zorlaştırmaktadır diye de ekledi.

Yasam icin Yasa Demek icin Bir Araya Geldiler
Avukat Hülya Yalçın

Türcü Bir Yasa mı Geliyor?

Hülya Yalçın, totalde bir hayvan haklarından bahsedilmediğinin açık olduğunu, genel olarak sokak hayvanlarının üzerine düşen bir yasa olduğunu belirtti. Barış Karlı yıllar içerisinde toplumun belli bir değişime uğradığını ve artık tüm hayvanların öldürülmemesinin karşı tarafa iletilmesinin mümkün olduğunu belirtti. 11 Mart’ta gerçekleştirilen hayvan hakları aktivistleri ve AKP milletvekilleriyle yapılan toplantının aslında, durumu değiştirmediğini ve sorularının düzgün cevaplanmadığını ileri süren Karlı, onları rahatsız eden sorular soran herkesin sözü kesildi diyerek toplantının hayal kırıklığı olduğunu belirtti. Toplantıya katılanların kesinlikle net bir şey öğrenmediğini söyleyen Karlı, aslında bu toplantının bir algı yaratmak için var olduğunu söyledi.

Evdeki Hayvan Sayısına Neden Karışılmak İsteniyor?

Evdeki hayvan sayısı, hayvan aleyhine ise zaten buna müdahale edeceklerini belirten Yalçın, komşulardan dolayı evdeki hayvan sayısının sınırlandırılmasını yanlış bulduğunu söyledi. Hükümetin önemsediği şeyin, üçüncü hayvanın komşuyu rahatsız edebilecek olmasıyken bu başka bir yasanın içeriğidir dedi. Bu sayının aslında bir nabız yoklaması olduğunu söyleyen Yalçın, yasaya koyulan sayıların kabul görmeyeceğini ve bu durum ile mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

6. Madde Neden Bu Kadar Önemli?

Karlı, öncelikle hayvanların aynı insanlar gibi istedikleri yerde yaşamalarına kendilerinin karar vermesi gerektiğini söylerken, 6. maddenin de bunu koruduğunu belirtti. 6. maddeyi savunan insanlar ne kadar güçlü olarak ses çıkarırsa bu madde o kadar korunur diye de ekledi.

Yasaklı Irk Tanımı

Hülya Yalçın, ”bir ırkı yasaklı diye etiketlemek haksızlıktır ” diyerek, kontrollü sahiplendirme konuşulmalıydı dedi. Yalçın, sorunlu olanın insan olduğu anlaşılmalıydı diyerek Pitbullların canavar olarak nitelendirildiğini belirtti ve Pitbullların aslında, birçok ülkede bebek bakımına yardım ettiğini söyledi. Barınaklara, sahiplerinden alınarak ölüme terk edilen yasaklı ırk olarak nitelendirilen hayvanların, sahipleriyle tekrar kavuşturulmasını gerektiği vurguladı.

Yasam icin Yasa Demek icin Bir Araya Geldiler 9

Yerel Yönetimlerin Suç Kapsamına Alınması

Karlı, yerel yönetimlerin büyük bir fail olduğunu söylerken, belediyedeki tüm personellerin hayvanlar hakkında bilinçlenmesi gerektiğini belirtti ve yapılan yanlışların cezaya tabii olmamasının bu gibi durumlara ön ayak olduğunu da vurguladı. Yeni kanunda bu konuda yaptırımların olacağını söyleyen Karlı bunu olumlu bulduğunu dile getirdi.

Yasam icin Yasa Demek icin Bir Araya Geldiler 8

Hayvan Özgürlüğü Veganizm ile Sağlanacak

Hayvanların bilinç sahibi canlılar olduğunu belirten Zülal Kalkandelen, hayvanların yaşam hakkı dendiğinde, hiçbir hayvanın yaşam hakkının elinden alınmaması gerektiğini söyledi. Hayvanat bahçelerinin kapatılması gerektiğini söylerken avcılığın da tamamen yasaklanması gerektiğini vurguladı. Hayvan hakları savunucularının, yasa haricinde vegan olması gerektiğini vurgulayan Kalkandelen, hayvan özgürlüğünün veganizm ile sağlanabileceğini belirtti. Hayvan ayırt etmeden, tüm hayvanların haklarının korunması gerektiğini söyleyen Kalkandelen, türcülüğün büyük bir problem olduğunu belirtti. Kalkandelen ayrıca tatmin edici bir yasa beklemediğini de ekledi.

Yasam icin Yasa Demek icin Bir Araya Geldiler 6
Zülal Kalkandelen

Sayılar Korkutucu

2014 yılında Burak Özgüner ile Hayvan Hakları İzleme Komitesini kurduklarını söyleyen Fatma Biltekin, kuruluş amacının aslında hayvan hakları ihlallerini verilerle sunmak olduğunu belirtti. Hayvan hakları ile ilgili çocuklarla atölyeler yaptıklarını söyleyen Biltekin, zaman içerisinde bunu yetişkinlere de uyguladıklarını söyledi. 2020’nin ilk 6 ayında 522 milyon 349 bin 599 hayvanın yaşam hakkının elinden alındığını açıklayan Biltekin, 2 milyon 36 bin 175 hayvanın cinsel şiddete maruz bırakıldığını da açıkladı. Özgürlüğünün kısıtlandığı hayvan sayısını ise en az 521 milyon 728 bin 39 olarak belirtti. Verilere ulaşmanın oldukça zor olduğunu söyleyen Biltekin, bilgi edinme haklarının gasp edildiğini söylerken ayrıca gerçek sayılara ulaşmanın imkansız olduğunu da ekledi. Pandemi sebebiyle, şiddetin arttığını vurgulayan Biltekin, yeni işkence ve ölüm çeşitlerinin ortaya çıktığını aktardı. Son zamanlarda bacak-kol kesme gibi vakaların da arttığını ekleyen Biltekin, bu gibi durumların sonrası içinde artışa neden olduğunu belirtti.

Yasam icin Yasa Demek icin Bir Araya Geldiler 5
Fatma Biltekin

Esaret Altındaki Hayvanların Yaşam Mücadelesi

Yunuslara Özgürlük Platformu, 2010 yılında çalışmalarına başlarken, bu süreçte Fethiye ve Kaş’ta bulunan parkların kapatılmasını sağlayarak, orada yaşam mücadelesi veren iki canın rehabilite edilerek doğalarına salınmasına öncülük ettiklerini belirtti. Esaret altındaki hayvanların rehabilite edilerek doğalarına salınmasını istediklerini söyleyen Öykü Yağcı, Tuzla ve İzmir’de yunus parklarının açılmasını da engellediklerini söyledi. Sadece yunuslar değil, morslar, deniz aslanları, foklar, beyaz balinalar gibi bir sürü deniz memelisinin tutsak olduğunu belirtti. Doğal ortamlarından koparılarak esaret altına alınan hayvanların çok zor şartlara maruz bırakıldığını da aktardı.

Yasam icin Yasa Demek icin Bir Araya Geldiler 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankarada Siddete Maruz Kalan Hamile Kedi Koruma Altinda

Ankara’da Hamile Kediye Şiddet Uygulayan Kadın, Kediye Şiddetin Suç Olduğunu Bilmiyormuş!

hayvansever cocuk

Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılayan Okula Destek