in ,

Yaşam Hakkına Saygıda Vekillerini Geride Bırakan Millet, Nazilli’deki Canlar İçin Seferber Oldu

Aydın’ın Nazilli ilçesinde ağır kış şartlarında hayatta kalma mücadelesi veren sokak canlıları için seferber olan hayvan severler hafta sonunda da sessiz canlara can oldu. Elleri ile hazırladıkları yuvalarla birlikte mama ve yiyecekleri kentin en ücra köşelerinde bile yaşayan canlılara ulaştırarak şefkat ellerini sessiz canlıların kalplerine dokundurdu. Bu millet, yaşam hakkına saygıda vekillerini geride bıraktı.

Toplumdaki huzur ve güvenin tesisi için yasaları HAKka saygı ekseninde düzenlemesi  gereken vekiller, adil ve hak temelli hayvan hakkı yasasını yıllardır çıkaramazken, yaşam hakkına saygıda vekillerini geride bırakan bu millet , yurdun dört bir yanında insanından hayvanına tüm canlara yardım elini uzatıyor.  Vekillerden umudunu kesen millet, bu topraklar üzerindeki yaşayan tüm canlılara sahip çıkmak için örgütlü sivil toplum olmanın gücüyle çalışıyor.

2 yıl önce kurulan Nazilli Hayvan Severler Derneği ve Nazilli TEMA  öncülüğünde,  başta Nazilli Belediyesi olmak üzere çok sayıda STK ve gönüllü hayvan sever hafta sonu için alınan özel izinle, sokaktaki canları besleyip çöpleri temizlediler. Nazilli Belediyesi Çok Katlı Otopark içerinde bulunan Kent Konseyi Hizmet Binasında buluşan gönüllüler, eylem planlarını da hazırladıktan sonra görev dağılımı yaparak hafta sonunda da evsiz canlıları yalnız bırakmadılar.

Nazilli ilcesinde agir kis sartlarinda hayatta kalma mucadelesi veren sokak canlilari

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“BİZLER DOĞADA YAŞAYAN HER ŞEYE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ.”

Doğa ve çevreyi korumak amacıyla Nazilli Hayvan Severler Derneği ile beraber düzenledikleri etkinlik kapsamında çöpleri toplayı mamaları dağıttıklarını söyleyen TEMA Nazilli Gönüllüsü Tuğba Apaydın;

“Bizler doğada yaşayan her şeye sahip çıkmak zorundayız. Çünkü doğa hepimizin ve eğer biz sahip çıkmazsak ileride gelecek nesillerimize, çocuklarımıza, torunlarımıza iyi bir gelecek bırakamayız. Ayrıca TEMA Vakfı Kurucusu Hayrettin Karaca’nın da buradan anmış olayım; O’nun da bir sözü var “Yaşatmazsak yaşayamayız” O söz gerçekten çok önemli. O yüzden burada hep beraber doğa ve çevre için bir arada bulunuyoruz” dedi.

Nazillili hayvan severler sokak hayvanlarini unutmadi

“SOKAKTAKİ CANLAR İÇİN BİRŞEYLER YAPMAK ZORUNDAYIZ”

Nazilli Kızılay Gönüllüsü Ertan Tombak; “Nazilli Kızılay Derneği adına gönüllü olarak desteğe geldik. Pandemiden dolayı yaklaşık bir senedir ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz. Dernek başkanımızın çağrısı ile sokakta yaşayan canlılar için de yardımcı olmaya geldik. Sokakta yaşayan sessiz canlılar için de birşeyler yapmamız lazım. Bu noktada herkesin elini taşın altına koyması lazım. Kızılay gönüllüsü olarak bizler de bugün mama ve kulübe dağıtımında bulunduk. Herkese de destek için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Nazillili hayvan severler

“HERKESİ YAŞATMAYA DAVET EDİYORUZ”

Nazilli Hayvan Severler Derneği Gönüllüsü Petek Nur Sezer; “Nazilli Hayvanseverler Derneği gönüllüsüyüm. 2019’dan beri eşgüdümlü olarak belediyemizle, kent konseyimizle birlikte sokak  canlarını beslemeye gönüllü olarak devam ediyoruz. En son Kasım ayında 80 tane kulübe yaptık. Geçen hafta da 70 tane köpek kulübesi, 30 tane de kedi kulübesi yaptık. Yerel gönüllerimiz,  TEMA Vakfı, Kızılay bize çok destek oluyor. Çevre ilçelere illere örnek olmaya çalışıyoruz. Elimizdeki imkanları kullanarak yereldeki uzak bölgedeki hayvanlara mama desteği vermeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz ki soğuk havada kediler 4 saat aç kaldıklarında, köpekler ise-6-7 saat aç kaldıklarında maalesef ki donarak hayatlarını kaybediyorlar. Sadece kedi köpek değil bütün canlıların yaşam hakkını savunduğumuz için gönüllü olarak bu işe baş koymuş bulunuyoruz. Herkesi,  tüm canlıları ve doğayı korumaya, yok etmektense yaşatmaya davet ediyoruz” dedi.

Nazililili Hayvan severler hayvanlarin yaninda

“SİYASET ÜSTÜ BİR TOPLULUĞUZ”

Nazilli Hayvan Severler Derneği ve Nazilli Kent Konseyi Çevre Doğa ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Gürkan Tığoğlu; “Ben huzurluyum çünkü Nazilli’de bir avuç gönüllüyle çıktığımız yolda şimdi kitleler halinde hareket ediyoruz. Nazilli’deki paydaşlarımız, Nazilli Belediyesi başta olmak üzere Nazilli Kent Konseyi’nin bütün organları ve Nazilli’deki diğer STK’larla eşgüdüm halinde faydalı olabilmek için ve bütün canlıların yaşam hakkının olduğunu bilerekten hareket ediyoruz. Çevremiz ve doğada yaşan bütün canlılar için Nazilli’yi daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için kentlilik bilincini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Gönüllülerle birlikte 2018 yılında bir araya geldik. 2019 yılından 2020 yılına kadar ilk başta bir avuç insanla bir avuç mama dağıtmaya başladık. Sonrasında kulübeler yapmaya başladık. Sonrasında yerel yönetimin desteği ile birlikte mama istasyonları kurmaya başladık. Akabinde yine gönüllülerle bir araya gelerek geri dönüşüm malzemelerini değerlendirmeye ve paletlerden bir şekilde destekçilerinde artması ile birlikte, çivi getirerek, branda getirerek, artık paletleri bir araya getirerek kulübeler yapmaya başladık. En son 2020 yılının Kasım ayında 82 tane kulübe yaptık. Şimdi yine aynı şekilde Ocak ayının soğuğunda yine bir avuç gönüllüyle bir araya gelerek bilhassa Nazilli Esnafımızın da desteği ile ortalama 70 tane kulübe 30 tanede kedi evi yaptık. Bir yandan da halen gönüllülerimiz imalata devam ediyor. TEMA’dan tutun Kızılay’a kadar, STK’lardan Esnaf Güç Birliği Derneğine kadar, Kent Konseyimizin tüm meclislerine kadar eşgüdüm ile hareket ediyoruz. Nazilli Belediyemizin her hafta ortalama 500 kilo mama desteği ile birlikte bilhassa kırsal bölgelere, uzak bölgedeki hayvanların beslenmesine önem göstererek bir şekilde hareket ediyoruz. Ve kesinlikle 7’den 70’e herkesin katılım gösterdiği siyaset üstü bir oluşumuz.

Nazilli ilcesinde agir kis sartlarinda hayatta kalma mucadelesi veren sokak canlilari icin seferber

“KALICI ÇÖZÜMLER İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Nazilli kırsalında ortalama bin 200’den fazla köpeğin olduğunu tahmin ediyoruz. Ve maalesef kısırlaştırmanın yapılması gerekiyor. Bununla ilgili olarak da yetkililerimizle eşgüdüm halinde çalışmaya özen göstererek gerek Büyükşehir Belediyemiz gerek belediyemiz gerek Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü olsun hepsi ile birlikte bütün kuvvetleri de bir araya getirerek kalıcı çözümler için mücadele ediyoruz. Kedilerin sayısını bile bilmemiz maalesef mümkün değil. Bütün sokak aralarından tutun kırsal bölgeye kadar onları doğasına bir şekilde tekrar kavuşturmamız gerekiyor. Popülasyonu  kontrol altına alabilecek çalışmalar için de aynı zamanda süreci takip etmeye çalışıyoruz. Gönüller elbette ki her zaman doğal olarak olmazsa olmazdır. Tıpkı bir sacayağı gibi ve biz bir parçasıyız. Nazilli’de biz varız. Aynı şekilde bunun diğer çevre illerde de gerçekleşmesi için de bize de ulaşabilirler. Biz tecrübe paylaşımını elinizden geldiğince de yapmak için hazırız” dedi.

Sokak hayvanlarini unutmayan Nazillili hayvan severler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ajanimo ergenebelediyrsi

Tekirdağ Ergene Belediyesi, Sokak Hayvanlarını Sahiplendiriyor

Ajanimo Gursu Belediyesisokak hayvanlari 1

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’tan Yerel Yöneticilere İnsanlık Dersi: “Sokak Hayvanlarının İhtiyacını Karşılamak Hepimizin İnsanlık Görevi”