in

Yaşam Hakkı Savunucusu Burak Özgüner’i Kaybettik!

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner, bu sabah hayatını kaybetti.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner İstanbul’daki evinde bu sabah ölü bulundu. Özgüner’in cenazesi ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

5cfb8b4c7152d81ff4013ac0

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaşam hakkı savunucu olan Burak Özgüner, 2015 yılından beri vicdanı retçiydi. Hakkında dava açılan Özgüner 7 Kasım’da Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde ,ilk kez hakim karşısına çıkmıştı.

Özgüner, savunmasında şunları söylemişti: “Ben vicdani retçiyim. Savaş ve şiddet karşıtıyım. Aynı zamanda hayvan hakları aktivistiyim. Şırnak’ta TSK tarafından katırların öldürülmesi üzerine hukuk mücadelesi başlatmıştım. Katırların askerler tarafından vurulduğunu Tarım ve Orman Bakanlığı da doğruladı. Verdiğimiz hukuk mücadelesi sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine 2015 yılında vicdani reddimi açıkladım. Vicdani ret Türkiye’de hak olarak kabul edilmese de taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde anayasamıza göre bu sözleşmeler dikkate alındığında vicdani ret bir haktır. Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapmış olduğum başvuruda da bunun bir hak olduğu bildirilmiştir. Ancak incelenemezlik kararı verilmiştir. Bu davaya konu olan idari para cezalarının kesinleşmesi ile Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğum bireysel başvuru bulunmakta. Kimse hakkını kullandığı için cezalandırılamaz.”

Gezi Parkı Eylemleri sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için eylem yapan Özgüner hakkında yaklaşık altı yıl sonra terör soruşturması açılmıştı.

Ajanimo ailesi olarak, dostumuz Burak Özgüner’in ailesine ve yakınlarına sabır diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kilolu Olduğu için Uçağa Alınmayan Kedisini Bakın Hangi Yöntem ile Kabine Sokmayı Başardıöç

Kilolu Olduğu için Uçağa Alınmayan Kedisini Bakın Hangi Yöntem ile Kabine Sokmayı Başardı

wbz kidney failure in cats

Kedilerde Böbrek Hastalığı, Nedenleri Ve Belirtileri