in

‘Faytondan Kurtarılan’ 900’e Yakın Atın Ölmesine ve Kalan 130 Atın da İBB Ahırlarına Hapsedilmesine Tepki

Özgürleştirirken 900’e yakın atın öldüğü Adalar’da, geriye 130 atın kaldığı tahmin ediliyor. Atlı zabıta olarak kullanılan 10 at dışındaki atlar, 1 yılı aşkın bir süredir Büyükada’daki İSPARK ahır alanın dışına çıkarılmıyor. Ahırın görüntülerini havadan çeken yaşam hakkı savunucuları duruma isyan ediyor ve “fayton yok ama atlar neden hala özgür değil” diye soruyor

Adalar’daki atların çilesi bitmek bilmiyor. Fayton gitti, rant kavgası bitti ama atlara eziyet bitmedi. 19 Aralık 2019 tarihinde ruam gerekçe gösterilerek şafak baskını ile ahırlarında alınan ve sonrasında da ruam yönetmeliğine aykırı ama İstanbul Valiliğinin keyfine uygun başlatılan karantina, Adalar’ın atları için sonun başlangıcı oldu. Resmi rakamlara göre 1.370 gayri resmi rakamlara göre ise 1800 atın olduğu Adalar’da CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı atlardan geriye 130 civarında atın kaldığı tahmin ediliyor. Yaşam hakkı savunucuları, bir yıl içinde 900’e yakın atın ölmesine ve geriye kalan atlardan, atlı zabıt olarak kullanılan 10 at dışındakilerin 1 yılı aşkın bir süredir Büyükada’daki İSPARK ahır alanın dışına çıkarılmamasına isyan ediyorlar.

IBBnin Hapsettigi Atlarin Ahir Goruntulerine Hayvanseverlerden Tepki 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Fayton Yok Ama Atlar Hala Özgür Değil.”

Atların hareket etmediğinde öldüğünü söyleyen Adaların Atları Platformu üyesi Zeynep Alpar, havadan görüntülenen İSPARK ahır alanında küçük bir havalandırma alanı olduğunu belirtereke şu bilgileri verdi; “Hapishanelerin havalandırmasına benziyor. Atlar geçen yıl şubat ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satınalındıktan sonra padok alanları istemiştik. Israrlarımız sonucunda bu küçük havalandırma alanını yaptılar. Büyükada İBB ahırında atların hareket edeceği bir alan yok. Atlar zincirle bağlı tutuldukları ahırlardan 1 yıldır dışarı çıkarılmıyor. Şu anda Büyükada’daki İBB ahırı modern bir hapishane gibi. At hayvanın koşması, hareket etmesi gerekir. Aksi halde ölür. Bu alan yeterli değil ve geçen sene yüzlerce at hareketsizlikten öldü. Fayton yok ama atlar hala özgür değil.”

Zeynep Alpar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı atların neredeyse hepsini Büyükada İSPARK ahırında tuttuğunu hatırlatarak; “4 bin liraya satın aldığı atların yüzlercesi öldü, bir kısmı da 17 farklı şehre gönderildi. Bunların denetimi yapılmıyor. Biz Adaların Atları Platformu olarak bunların denetlenmesini, kötü durumda olanların Adalar’a geri getirilmesini istiyoruz“dedi.

IBBnin Hapsettigi Atlarin Ahir Goruntulerine Hayvanseverlerden Tepki

“Atlar Ahırlara Hapsolmuş Durumda”

Adaların Atları Platformu üyesi İdil Özsöyler, “Atlar ahırlarında hapsolmuş durumda. 110 ya da 130 at kaldığını duyuyoruz. Kalan bu atlara iyi bakılmasını istiyoruz. Düzenli olarak dışarı çıkarılmalarını ve hareket etmelerinin sağlanmasını istiyoruz.

Atlar Özgürlüğe Değil Ölüme Gittiler

“Fayton eziyetinden kurtarılan” Adalar’ın atlarının asıl eziyeti 19 Aralık 2019 yılında valiliğin keyfi karantinası ile başladı. İkinci kez uzatılan keyfi karantina döneminde CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin atları satın alması ile eziyet ve at ölümleri daha da arttı. Açlık, susuzluk, hareketsizlk ve hekimsizlikten yüzlerce at öldü. Atlar, burnumuzun dibindeki Adalar’da doğalarına aykırı olarak tutsak edildikleri ahırlarda acı çeke çeke ölürken İBB reklam filimleri ile İstanbullulara özgür ve mutlu atlar masalı anlatıyordu. Bir kısım atlar da farklı şehirlere, kimlerin sahiplendiği açıklanmadan sahiplendirildiler. İstanbullu’nun parası ile alınan atlara bedavaya dağıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pitbulla Koruma Altindaki Oklu Kirpiyi Avladilar

Hem Köpekleri Kullandılar Hem Oklu Kirpiyi Öldürdüler!

‘Adalarin Atlari Platformu Gonulluleri Heybeliadadaki Ahirlarin Yikimini Engelledi

Adalılar,Ahırları Yıktırmadılar