in

Yasaklı Mahallelerdeki Hayvanların Karnı Onlar Sayesinde Doyuyor

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının bulunduğu 6 mahalledeki sokak hayvanları, hayvanseverler tarafından besleniyor.

Merkez Sur ilçesindeki 6 mahallede terör operasyonları nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı, operasyonlar bittikten sonra da çalışmalar nedeniyle devam ederken, söz konusu mahallelerde bulunan sokak hayvanlarına hayvanseverler sahip çıktı.

hayvanseverler yasakli mahallelerdeki hayvanlari doyuruyor 4591 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yasaklı bölgede kimsenin yaşamaması nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan kedi ve köpekleri beslemek için DİHAYKO üyeleri çalışmalarını sürdürüyor. Yetkililerden izin alan hayvanseverler, derneklerine ulaşan mamaları, 1 hafta veya 15 günlük aralıklarla sokaklardaki köpek ve kedilere veriyor.

hayvanseverler yasakli mahallelerdeki hayvanlari doyuruyor 4591 dhaphoto3

DİHAYKO Başkanı Sevgi Ekmekçiler, bu çalışmayı 2 yıldır yaptıklarını ve çatışmalar sürdüğünden bu yana bu hayvanların aç kalmaması için sokaklara mama bıraktıklarını söyledi. Ekmekçiler, “Çatışmalar olduğu dönemlerde sık sık gidiyorduk. Kar ve soğuk vardı. İnsanlar yoktu, hayvanlar aç kaldı. Beslenecek bir yer bulamadılar. Sur’daki hayvanlar için mama kampanyası başlattık. Onlara götürdük. Sayımız azdı o zaman ama her türlü zorluğa rağmen hayvanlara baktık. Şu an için mama yardımlarımız gelirse eğer toplu şekilde 1 hafta veya 15 günde bir gidip mamalarını bırakıyoruz” dedi.

hayvanseverler yasakli mahallelerdeki hayvanlari doyuruyor 4591 dhaphoto2

Ekmekçiler, “Biz gitmediğimiz zamanlarda ise esnaf ve polislere mamaları hayvanlara vermesi için bırakıyoruz. Yıkıntıların içinde olan çok sayıda kedi ve köpek var. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Oradaki hayvanlara ise bazen polisler kumanyalarını veriyor. Diyarbakır’da hayvanlar için çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Ama öncelik Sur’da olan hayvanlar için çalışıyoruz. Çatışmalar sırasında yaklaşık 200’e yakın hayvanı bölgeden çıkardık. HAYTAP üyeleriyle beraber burada bulunan yaralı veya sakatlanmış hasta kedi ile köpekleri çıkardıktan sonra tedavilerini sağladık. Ayrıca onlar orada sahiplendirildi” diye konuştu.

hayvanseverler yasakli mahallelerdeki hayvanlari doyuruyor 4591 dhaphoto4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yabancıları Ölü Taklidi Yaparak Kandıran Oyuncu Köpeköç

Yabancıları Ölü Taklidi Yaparak Kandıran Oyuncu Köpek

Terk Edilen Hayvanların SergisiYuva Beklerkenöç

Terk Edilen Hayvanların Sergisi: ‘Yuva Beklerken’