in

Yasadışı Hayvan Ticareti Facebook’u Ele Geçirdi

Çevreciler bu kez doğa için endişelerini sosyal medya gücünü kötüye kullananlar üzerinden gözler önüne seriyor: Facebook‘un nesli tükenme tehlikesi yaşayan vahşi hayvanlar için bir internet ticaret platformuna dönüşmesinden endişe duyulduğu dile getiriliyor.

yasadisi-hayvan-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Vahşi doğa izleme örgütü Traffic, Malezya’da koruma altına alınmış yüzlerce hayvan türünün Facebook gruplarında satışa çıkarıldığını bildirmesi endişeleri haklı çıkardı. Bu hayvanlar arasında ayılar, şebekler ve misk kedileri var.

Örgüt bu tür yasadışı ticaretin dünya çapında büyüyen bir tehdit olduğu görüşünde.

Facebook ise bu tür ticareti yayan içerikleri kaldırmak için tereddüt etmeyeceğini söyledi. Araştırmacılar beş ay süresince her gün 30 dakika 14 Facebook grubunu izledi.

Bu süre sonunda 300 vahşi doğa hayvanının ev hayvanı olarak satıldığını gördü.
yasadisi-hayvan-ajanimo-3

Traffic raporunun yazarlarından Sarah Stoner, “Genellikle insanların çok düşük oranda yasadışı ticaret yaptığını görürdük. Ama yasa dışı sayılabilecek 236 ilan ve 106 farklı satıcı keşfettik. Bu oldukça fazla ve bize ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu ve “Bu hayvanlara yönelik talep Malezya’da her zaman vardı ancak şimdiye kadar gelişecek bir alan bulamamıştı. Şimdi internet ve Facebook bunun gerçekleşmesi için platform oluşturuyor” açıklamasını yaptı.

Araştırmacılar Asya’daki diğer ülkelerde görülen bu faaliyetin açık vahşi doğa pazarı bulunmayan Malezya’da başlamasını şaşırtıcı buluyor. Malezya yasalarına göre havyan türlerinin yarıya yakını koruma altında ve satışı yasak getiriyor.

Traffic araştırma sonuçlarını Facebook ile paylaştıklarını, sosyal medya şirketi de ticaretle baş edebilmek için pratik çözümler aradıklarını söyledi.

Facebook açıklamasında, “Malezya’da internet üzerinden yapılan yasadışı vahşi doğa ticaretiyle mücadele etmek için Traffic ile çalışmaya hazırız” dedi.yasadisi-hayvan-ajanimo-2

Araştırmacılar ellerindeki bilgileri Malezya yetkililerine de aktardı.

Malezya Vahşi Doğa ve Ulusal Parklar Dairesi’nden Hasnan Yusop, “43 vakada başarıyla el koyma işlemi gerçekleştirdik. En azından 54 yasadışı tüccarı tutukladık ve 67 vahşi canlı türünü de kurtardık” açıklamasıyla yapılacak bir şeyler olduğunun  altını çizdi.

Yusop Facebook üzerinden canlı türlerin satışının 2013 yılından bu yana sürdüğünü de ekledi. Yusop yasaları çiğneyen kişilerin sert cezalarla karşılaşacağını belirtti.

Uzmanlar sosyal medya ve akıllı telefonların vahşi hayvanların satışını yüksek sayıda alıcıya hızla ulaşılabileceği için artıracağı endişesini taşıyor. Bu da sorunun sadece Malezya’yı değil, tüm dünyayı etkileyeceği çok net bir tablo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kurtarma kopek opucuk ajanmio

Köpekten Kurtarıcısına Salyalı Öpücük

filler ajanimo 1 1

Afrika Filleri’nin Nesli Tehlikede