in ,

Yaşadığı Küçücük Barakasını 36 Kediyle Paylaşan Koca Yürekli Nazmi Dede’nin ve Kedilerinin Desteğe İhtiyacı Var

65 yaş aylığı ve kaymakamlığın iki ayda bir verdiği yardımlarla yaşayan Nazmi Dede, küçücük barakasını,koca yüreğine sığdırdığı 36 kediyle paylaşıyor. Kediler üşümesin diye yazın serin havalarda soba yakan Nazmi Dede kedilere bakmakta zorlandığı içim yardım istiyor.

Kastamonu’nun Ağlı ilçesinde Kırlardere Mahallesi Ayanoğlu Sokak’ta ikamet eden 68 yaşındaki Nazmi Özsoy, yalnız yaşadığı barakasını 36 kedi ile paylaşıyor. 65 yaş maaşı alan ve Kaymakamlıktan iki ayda bir verilen 300 lira ile 25 tanesi büyük, 11 tanesi yavru olan 36 kediye bakan Nazmi Dede, kendi yemiyor ama onlara bakıyor. Nazmi dedenin ve kedilerinin desteğe ihtiyacı var. Beslediği kedilerle aynı kaptan yemek yiyor aynı döşeği paylaşan Nazmi Dede, kedilerin maliyetinin arttığını ve artık bakamayacak duruma geldiğini belirterek, kedilerin sahiplenilmesini ya da kendisine destek olunmasını istiyor.

Barakada Yasayan Vatandas Son Lokmasini Bile 36 Kediyle Paylasiyor1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Her Şey, Ramazan Yemeğiyle Eve Gelen 1 Kediyle Başladı

Kedilerin her yıl Mart ayında yavruladığını belirten Nazmi Dede, “Büyük kediler var. Benimle birlikte dağa gidip geliyorlar. Peşimden ayrılmıyorlar. Ben, 65 yaş aylığı alıyorum. Paramın hepsini kedilere harcıyorum, parasız kalıyorum. İki ayda bir kaymakamlıktan 300 lira para veriyorlar” dedi. Kaymakamlık tarafından Ramazan ayında kendisine yemek geldiğini söyleyen Özsoy, “Yemek geldiği zaman eve bir tane kedi geldi. Bundan 4 yıl önce. Kedi evden bir daha ayrılmadı ve burada ocak başında yavru yaptı. Bende insanlık namına kediye yemek verdim, baktım ona. Daha sonra kedi yavru yapınca böyle çoğaldılar. Köyde de kimse yok. Kedilere bakan olmadı. Sadece ben bakabildim ama yavru yapa yapa çoğaldılar” diye konuştu.

Barakada Yasayan Vatandas Son Lokmasini Bile 36 Kediyle Paylasiyor2

“25 tane büyük, 11 tane yavru kediye bakıyorum”

Şu anda yaşadığı küçük baraka da, 25 tane büyük kedisinin, 11 tane de yavru kedisinin olduğunu ifade eden Nazmi Dede, “Bunlara artık yetişemiyorum, ya alıp buradan götürsünler ya da bana yardım etsinler, ben bakayım. Başka çaresi yok. Ben bıktım artık bu hayattan. Yavrular üşümesin diye sobayı da yaktım. Ben burada yaşıyorum, burada yatıp kalkıyorum. Aldığım bir lokma ekmeği, bu kedilere veriyorum, kendi yiyorum. Şimdiye kadar bu şekilde geçindim ama artık zorlanıyorum, geçinemiyorum” şeklinde konuştu.

Barakada Yasayan Vatandas Son Lokmasini Bile 36 Kediyle Paylasiyor3

Kediler Üşümesin Diye Yazın Serin Havalarda Soba Yakıyor

Kedilerle aynı tasta ve aynı tabakta yemek yediğini ve perişan halde olduğunu anlatan Nazmi Dede, “Kediler üşümesin diye yaz aylarında yağmurlu havalarda, serin olduğu zaman sobayı mecbur yakıyorum. Yavrular üşüyor. Bunlara ben çocuklarım gibi bakıyorum. Fakat artık ben bıktım, olmuyor, ya devletten yardım bekliyorum ya da birileri alıp götürsün. Kaymakamlık iki ayda bir 300 lira para veriyor. Buda yetmiyor bana. 65 yaş maaşım var. Maaşım olmasa bu kedilere bakamam. Ama artık param yetmiyor, bende borç ediyorum. Kedilere süt, yoğurt, sosis, kedi maması, makarna, çorba her şeyi önlerine koyuveriyorum. Artık bakamıyorum ya bana yardım etsinler ya da bu kedileri alıp başka yere götürsünler, başka çaresi yok. Yoksa burada ölüp gideceğim. Köyde kimse yok, yardım eden yok. Tek başıma kaldım burada” ifadelerini kullandı.
Bir kedisinin hasta olduğuna işaret eden Özsoy, şöyle konuştu: “6 kardeş olan bir kedim var. 5 kardeşi öldü. Şu anda hasta, bu da ölmesin diye süt, yoğurt veriyorum. Bakıyorum ölmesin diye. Emin olun benim gibi kedilere kimse bakmamıştır.”

Barakada Yasayan Vatandas Son Lokmasini Bile 36 Kediyle Paylasiyor4

Köy SakinlerindenTacettin Şahin: “Bu Kardeşimize Bir Ev Yapılsın”

Köy sakinlerinden Tacettin Şahin ise, “Bu kardeşimiz burada yalnız yaşıyor. Evinde 30-40 tane kedi var. Bu kedilere de bakamıyor artık. Evi çok kötü durumda. Buna devletimiz bir el atsın istiyoruz. Kaymakamlık yardım etsin de bir ev yapalım, bizde destek olalım köylü olarak” dedi. Hayvansever Özsoy’un aldığı maaş ile her gün marketten kedilere mama aldığını anlatan Şahin, şunları kaydetti: “Bu kardeşimizin işi gücü kedi. 65 yaş maaşı alıyor, aldığı para ile gidip her gün marketten alışveriş yapıyor. Bu aldıklarını kedilere yedirip kedilere içiriyor. Kedilerle yatıp kedilerle kalkıyor. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tuncelide Yarali Kukumav Kusu Tedavi Altina Alindi

Tunceli’de Duyarlı Vatandaşlar Yaralı Kukumav Kuşu Yavrusu’nun Hayatını Kurtardı

Tokatta 1250 Kinali Keklik Dogaya Salindi

Tokat’ta, 1250 Kınalı Keklik Doğaya Salındı