in

Yasa için Bir Adım: Hayvan Hakkı İhlali ‘Kabahat’ Değil ‘Suç’ Sayılacak

Hayvanlara eziyet, işkence, aç-susuz bırakmak, sahipsiz hayvanı öldürmek gibi eylemlerin Kabahatler Kanunu‘nda çıkartılması için yaklaşık 10 yıldır verilen mücadele, Meclisin gündemine tekrar taşınıyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Meclise sunacağımız yeni kanun tasarısının taslağı hazır. Kanunu Meclisten hızlı bir şekilde geçirmeyi hedefliyoruz” açıklamasıyla yapılan düzenlemelerle hayvan hakkı ihlallerinin kabahat olmaktan çıkarılarak suç kapsamına alınmasının önemine işaret etti.

Hayvan Hakkı ihlali Kabahat Değil Suç Sayılacak Ajanimo 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki bazı fiillerin kabahat kapsamından çıkarılarak suç kapsamına alınacağını ve hapis cezası getirileceğini belirterek, “Meclise sunacağımız yeni kanun tasarısının taslağı hazır. Kanunu bu yıl içerisinde Meclisten hızlı bir şekilde geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Eroğlu, yaptığı açıklamada, hayvanların korunması ile ilgili düzenlemelerde, hayvan hakkı ihlallerine ilişkin bazı cezaların yetersiz olduğunu söyledi. Eroğlu, bu nedenle hayvanlara kötü muamelenin kabahat olmaktan çıkarılarak suç kapsamına alınmasının önemine işaret etti.

Hayvan Hakkı ihlali 'Kabahat' Değil 'Suç' Sayılacak-Ajanimo-1

Hayvan haklarının bir toplum meselesi olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Eroğlu, “Kedi, köpek öldürmek cezasız bırakılmamalı” ifadesini kullandı.

Eroğlu, 64. Hükümet’in bir yıl içinde gerçekleştirilecek reformları içinde yer alan “Hayvan hakları en geniş hukuki çerçevede korunacak” maddesi kapsamında öncelikle hayvanlara kötü muamelenin önleneceğini belirtti.

Hayvan Hakkı ihlali 'Kabahat' Değil 'Suç' Sayılacak-Ajanimo-2

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu‘nda, hayvan hakları ihlallerine karşı uygulanacak cezaların caydırıcı olması maksadıyla bazı fiiller kabahat kapsamından çıkarılarak suç kapsamına alınacak ve hapis cezası getirilecek.” diyen Eroğlu açıklamasında şunlar kaydetti:

“Daha önce hazırlamış olduğumuz kanun taslağı geçen yıl seçim dönemine gelmesinden ve Meclisin çalışmamasından dolayı kanunlaşamamıştı. Şu an için Meclise sunacağımız yeni kanun tasarısı taslağı hazır.

Bu kanunu hayvanları en iyi şekilde koruyacak şekilde hazırladık. Kanunu Meclisten hızlı bir şekilde geçirmeyi hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

puma ajanimo2

Sabah Yürüyüşünde Pumayla Karşılaştı

dunya sokak hayvanlari gunu ajanimo 1 1

4 Nisan’da Sokak Hayvanlarının Farkına Varalım!