in

Yarın Ne Olacağı Belli Değil!

Cuma gecesi yaşanan ‘darbe girişimi’nde olayların yaşandığı kent merkezlerinde insanlar gıda stoğu yapmak için marketlerde kuyruk oluşturdu. Evlerine ulaşamayanlar evlerindeki can dostları için kaygı duydu. Bağlarbaşı’ndaki bir petshop da ‘hayvan’ dostlarını unutmadı…

Cuma akşamı başlayıp cumartesi sabahına kadar devam eden ‘darbe girişimi’ olayları özellikle İstanbul ve Ankara’da, kentlerin merkezlerinde ‘güvenlik güçleri’ arasında çatışmalara neden oldu ve birçok sivil de bu çatışmalarda yaşamını yitirdi. İnsanların sebep olduğu birçok olayda olduğu gibi yine kaç tane canlının zarar gördüğünü, sokakta yaşayan ‘can’ların başlarına neler geldiğini bilemiyoruz.

köprü1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Cuma gecesini cumartesi sabahına bağlayan saatlerde, silah seslerine, camilerden ezan seslerinin ve uçan helikopterlerle, jetlerin gürültülerinin karıştığı anlarda birçok insan da en temel ihtiyaçları ekmek, su gibi temel besinlerini stoklamak için açık olan market ve bakkalların kapılarında kuyruk oluşturdu. Kent merkezlerinde yaşayan insanlar benzinliklere ve ATM’lere akın etti. İstanbul’da Avrupa-Asya kıtaları arasındaki bağlantı noktası olan köprüler kapatıldığından birçok insan evlerine dönemedi. Ne olacağı, ne kadar süreceği belirsiz adeta bir ‘savaş’ın başladığı psikolojisine kapılan, evlerine ulaşamayan hayvan dostları da evlerindeki dostları için benzer kaygıları hissetti.

köprü

Üzerinden birkaç gün geçmesiyle, olaylarda kaç kişinin öldüğü ve neler yaşandığı aktarılmaya başlandı. Şu ana kadar o gece çatışmalarda, sokakta ya da olayların geçtiği kamu binalarının yakınlarında ya da bahçelerinde yaşayan kaç canlının başına ne geldiğine dair bir haber yok. Belki de olmayacak. Birçok insanın kendi ‘yaşam’ derdinde olduğu ‘normal’ günlerde olduğu gibi, ‘kriz’ günlerinde de sokakta yaşayan ‘hayvanlar’ belki aklına bile gelmeyecek.

Ama hayvanlar sayesinde geçimini sağlayan Bağlarbaşı’ndaki bir petshopun sahibi o gece ‘hayvanlar’ı unutmadı, kapısına şu notu yazıp bir miktar da mama bıraktı: “Yarın ne olacağı belli değil, zorda kalmayın diye kapıya kedi ve köpek maması koyuyorum”

one-cıkan-1

Sıcak yaz günlerinde özellikle su bulmakta zorlanan sokak hayvanları insan dostlarının kendi dünyalarındaki yeni bir krizinden de ‘alakasız’ bir şekilde etkilendi. Kaç canlının öldüğüne ya da yaralandığına dair şu ana kadar bir veri olmadığından, sokakta yaşayan canlıların kaçının zarar görüp görmediği hakkında net bir haber veremiyoruz. Olayların geçtiği bölgelerde yaşayan, olaylardan sonra kayıp olan, yaşamını yitiren, yaralanan sokak hayvanları ile ilgili haberlere ulaşırsak okuyucularımızla paylaşacağız.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfedarasyonu’nun yaşanan olaylardan sonra kendi facebook sayfasında paylaştığı  “İnsan-hayvan arasında,insan-doğa arasında,insan-insan arasında BARIŞ İSTİYORUZ” mesajına katılarak ‘normal’ zamanlarda olduğu gibi ‘kriz’ dönemlerinde de sokakta yaşayan canları unutmamanızı diliyoruz.

catısma-hayvanlar-2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan dinazor

Arjantin’de Yeni Bir Etobur Dinozor Türü Keşfedildi

one cıkan antalya balık olumu

Antalya’da Antik Limanda Yüzlerce Balık Öldü