in ,

Yaralı Küçük Orman Kartalı Tedavi Altında

Düzce’de vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunarak jandarma ekiplerine teslim edilen Küçük Orman Kartalı emin ellerde bakıma alındı.

Kaynaşlı ilçesine bağlı Yeniyurt köyünde vatandaşlar ormanlık alanda Küçük Orman Kartalı buldu. Jandarma ekiplerine teslim edilen hayvan ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine teslim edildi.

kucuk orman kartali 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri Efteni Gölü Yaban Hayatı geliştirme ve rehabilitasyon merkezinde küçük orman kartalının bakımına başladı. Kartal, tedavilerinin tamamlanmasının ardından doğal ortamına bırakılacak.

kucuk orman kartali 2

Küçük Orman Kartalı Nasıl Bir Kuş?

Küçük orman kartalı, Aquila cinsi kartalların en küçüğüdür, şahine benzer. Büyük orman kartalından daha küçük, ince kanatlı ve uzun kuyrukludur. Arazi koşullarınde ikisini birbirinden ayırt etmek kolay değil. Küçük orman karltalının, kanat alt ve üst taraftan kanat örtü tüyleri kanat teleklerinden daha açık renkli görülür. Büyük orman kartalında ise tam tersi bir durum vardır Genellikle kanat üstlerinde beyaz bir yama vardır. Erişkinlerde, sağrıda beyaz bir “V” işareti vardır. Kanat altından kanat altı örtü tüyleri ve telekler arasındaki sınırda iki beyaz çizgi dikkati çekebilir. Özellikle bu el teleklerin alt örtü tüyleri arasında iki sıra virgül şeklinde görülebilir ki bu oldukça tanı koydurucu bir işarettir. Büyük orman kartalının kanat kanat üst tarafında birincil telek diplerinde açık renkli görülen leke olur. Bu lekelenme telek uçlarına kadar varmaz ve erişkinlerde gayet belirgindir. Bu özellik subadult bozkır kartalı ile ayrımında işe yarar.
Bozkır kartalında bu leke telek uçlarına kadar varır. Ayrıca bozkır kartalı daha iri ve uzun kanatlıdır. Küçük orman kartalının önemli bir özelliği kanat uçundaki 7inci teleğin oldukça kısa olmasıdır. Koyu kahverengi bir kartaldır. Kanat örtü tüyleri ve kıç daha açık renkli görülür.(Büyük orman kartalında boyu uzun, gaga küçüktür.

Baş ve  gaga, bir kartal için küçüktür. Ötüşü köpek gibi bir yip sesidir. Bir ağaçta yaptığı yuvasına 1-3 beyaz kahverengimsi sarı lekeli yumurta bırakır.  Bu türün bütün dünya populasyonu Türkiye üzerinden göç eder. Beş yaşından sonra erişkin hale gelirler.Küçük memeliler, sürüngenler, amfibiler, kuşlar, böcekler şeklinde geniş bir yelpazeyi kapsayan yemek listesi vardır.

Küçük Orman Kartalı Ne Zaman Göçe Başlar, Göç Rotaları Ne?

Küçük orman kartalı demek biraz da göç demek. Kışı Zambiya, Kongo, Mozambik, Bostvana, Angola, Nabibya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Zimbabve’de geçirir mart ayında göçe başlarlar.
Tanganika gölünden kuzeye Sina’ya doğru (Nil vadisi) oradan İsrail, Lübnan ve İskenderun’dan Türkiye’ye giriş yaparlar. Ülkemize varışları Mayıs ayına rastlar. Mayıs ve haziran ayları lüçük orman karallarının üreme mevsimidir. Anadolu’yu düz bir hat ile geçip İstanbul Boğazı’ndan Trakya’ ve oradan balkanlara çıkıyorlar. Eylül Ekim aylarında sonbahar göçüne başlarlar.
Benzer bir rota ile Afrika’nın güneyine iniyorlar.

Küçük Orman Kartal Popülasyonu

Küçük orman kartalı orta ve doğu Avrupa’da ürer. Dünya populasyonunun %95 ni Avrupa populasyonu oluşturur. Yaklaşık 14-19 bin çift olduğu tahmin ediliyor. En büyük üreme sayıları Latvia, Belarus, Romanya ve Polanya’dadır. Arkasından Litvanya, Ukranya, Estonya ve Slovakta önemli üreme alanlarıdır. Balkanlar, kafkaslar ve ülkemizde de az miktarda üreme olmaktadır.
Kışı Afrika’nın Ekvotar altındaki ülkelerinde özellikle güney ve doğu afrikada geçirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kayaliklarda mahsur kalan 11 keci kurtarildi 1

Kayalıklarda Mahsur Kalan 11 Keçi Kurtarıldı

Egitmenin Elini Isiran Timsah Darthgatora Ne Olacak1

Eğitmenin Elini Isıran Timsah Darthgator’a Ne Olacak ?