in ,

Yaralı Halde Bulunan Mısır Akbabası 4 Aylık Tedavisinin Ardından Doğaya Geri Bırakıldı

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yaralı ve bitkin halde bulunan Mısır Akbabası, AKÜREM’de gördüğü yaklaşık 4 aylık tedavi sonrası Akdağ eteklerinde doğaya bırakıldı.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yaralı ve bitkin halde bulunan Mısır Akbabası, Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (AKÜREM) gördüğü yaklaşık 4 aylık tedavi sonrasında sağlığına kavuştu. Akbaba Akdağ eteklerinde doğaya bırakıldı.

Yarali halde bulunan Misir Akbabasi 4 aylik tedavisinin ardindan dogaya salindi 5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Mısır Akbabaları Üremek İçin Ülkemize Geliyor

AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, bu akbaba türünün Türkiye’nin en küçük akbaba türlerinden birisi olduğunu belirtti. Türkiye’de kendini gösteren 4 akbaba türünden birisinin de Mısır Akbabası olduğunu belirten Kandır, “Doğaya bıraktığımız bu akbaba geçtiğimiz nisan ayında merkezimize yavruluktan henüz çıkmış şekilde oldukça genç olarak geldi. Rengi daha koyuydu. Bitkinlikle geldi ve birkaç yerinde de kırıklar vardı. Nisan ayından bu yana kendisinin bakım ve tedavilerini tamamladık. Artık daha erişkin hale geldi. Doğaya dönmeye hazır. Mısır Akbabaları nisan ayında ülkemize gelir ve ağustos ve eylül ayları içerisinde de kışlamak için Afrika’ya geri dönerler. Ülkemizin bazı bölgelerinde üreme alanları mevcuttur üremek için ülkemize gelirler” dedi.

Yarali halde bulunan Misir Akbabasi 4 aylik tedavisinin ardindan dogaya salindi 1

Akbabalar İnsan Hayatı İçin Çok Önemli

Akbabaların doğal alanlarında ekosisteme katkı sağladığını belirten Kandır, akbabaların ekosistemdeki leşleri tükettiklerini belirtti. Akdağ eteklerine tel kafes içerisinde getirilen Mısır Akbabası görevli ekiplerce doğaya geri bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Su kuyusuna dusen yavru kedi kurtarildi 1

Bodrum’da Su Kuyusuna Düşen Yavru Kedi Kurtarıldı

Eskisehirde 875 Kinali Keklik Dogaya Birakildi

Eskişehir’de 875 Kınalı Keklik Doğaya Geri Bırakıldı