in

Yanlış Uygulamaların Çözümü, Atları Ortadan Kaldırmak mıdır?

Sağlık sistemindeki hatalar yüzünden hastaneleri kapatalım demek, eğitim sistemindeki hatalar yüzünden okulları kapatalım demek, trafikteki kötü sürücüler yüzünden bütün arabaları kaldıralım demek ne kadar akıl dışı ise bugün faytona yapılan da bu kadar akıl dışıdır. Düzen getirmek, kontrol etmek aynı karar vericilerin görevidir.

Tramvay ve Beyoğlu, cami önleri ve güvercinler,  İstanbul boğazı, yolcu vapurları, simit, çay ve martılar, Eminönü ve balık ekmek, kestane arabaları, sokak kedileri…

Şehrin dokusunu oluşturan bu değerlerin birden yok olduğunu düşünün, ortada İstanbul kalmaz değil mi? İşte bugün Adalar’da olan da budur! Adalar ve fayton yukarıda saydığımız değerlerden biridir ve İstanbul için en az diğerleri kadar önemlidir.

ATIN YAŞAMA ŞANSI, AT EMEKÇİSİNİN EKMEK KAPISI YOKEDİLDİ

Şehrin dokusunu oluşturan kültürel, turistik bir öğe olmasının yanında,  at için yaşam şansı, at emekçisi için ise ekmek kapısıdır. Bazı yanlış uygulamalar bahane edilerek, yok edilmeye çalışılmasını ise ne akılla ne vicdanla açıklayabilmek mümkün değildir. Sağlık sistemindeki hatalar yüzünden hastaneleri kapatalım demek, eğitim sistemindeki hatalar yüzünden okulları kapatalım demek, trafikteki kötü sürücüler yüzünden bütün arabaları kaldıralım demek ne kadar akıl dışı ise bugün faytona yapılan da bu kadar akıl dışıdır. Ayrıca diğer atçılık dallarındaki eksik ve yanlışlara duyarsız olup sadece faytonu günah keçisi ilan etmek samimiyeti ciddi şekilde sorgulatmakta karar alıcıların inandırıcılığını yok etmektedir. Düzen getirmek, kontrol etmek ise aynı karar vericilerin görevidir.

Peki fayton at için neden yaşam olanaklarından biridir? Türkiye’de at yarışı sektörü için her sene beş bin civarı at üretilmekte olup bu atlar yanlış antrenman, aşırı yüklenme, kısa vadede başarı beklentisi ile çok erken yaşlarda yarış sektöründen saf dışı edilmektedir.

At bakımı;  ekonomi, zaman, emek açılarından çok meşakkatli olup gerçekçi konuşmak gerekirse, Türkiye ve Türk insanı ekonomik açıdan her sene saf dışı bırakılan bu beş bin at ile oluşan ve toplamda yüz elli binlere ulaşan at popülasyonunu spor, hobi gibi sektörlerde değerlendirebilecek düzeyde değildir. Bu seviyelere ulaşmayı, değil yüz elli bin, milyonla ifade edilebilecek rakamlarda ata, spor olsun, iş olsun,  insanın olduğu her alanda bakmayı hayal ettiğimizi de ayrıca belirtelim.

ATLARIN DOĞALARI GEREĞİ, ÇALIŞMALARI VE HAREKET ETMELERİ GEREKİR

Doğaları gereği çalışmaya çok yatkın olan, hatta çalışmaları ve hareket etmeleri beslenmeleri kadar önemli olan atlar için çalışarak kendi hayatlarını kazanmaları en gerçekçi ve sürdürülebilir çözümdür. Bir insanın çalışması ne kadar doğal ise bir atın çalışması da o kadar doğaldır.

Biz Türkiye atçıları olarak yapılan bu hatadan en kısa sürede dönülmesini istiyor, istemekten de öte bunun için mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Benzer bir hata geçmişte Beyoğlu İstiklal caddesi için yapılmış, yapılan hata anlaşılmış ve Beyoğlu tramvayına tekrar kavuşmuştur.

Faytonumuza tekrar kavuşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fayton

Yargısız İnfazla Fayton Günah Keçisi Oldu, Bedeli Bir Sisteme ve Atlara Ödetildi!

Ipe Giden Adalarin Atlari

İpe Giden Adalar’ın Atları