in

Yanlış Beslenme Kedilerin Hastalanmasına Neden Oluyor

Kedilerde beslenme kaynaklı hastalıklar vücudun farklı bölgelerini etkileyebiliyor, bu sebeple kedi dostlarımızı beslerken bilinçli olmamız uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerini sağlayabilmemiz için son derece önemli.

Beslenme aynı biler için olduğu gibi kedi dostlarımız için de hayati önem taşıyor, bir kedinin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilmesinin ilk koşulu yavruluk döneminden itibaren doğru, düzenli ve yeterli beslenmesi. Bu da hayatını bir kedi ile paylaşan herkesin kedi beslenmesi hakkında yeterli ve doğru bilgilere sahip olması gerektiği anlamına geliyor. Yanlış beslenen kedilerde ölümle sonuçlanabilecek denli ciddi birçok hastalık görülebiliyor, kedilerde beslenme kaynaklı hastalıklar kedi dostlarımızın vücutlarının farklı bölgelerini, farklı organlarını etkileyebiliyor ve tabi ki etkilene organa göre hastalığın ciddiyeti de değişebiliyor.

İşte kedilerde beslenme kaynaklı hastalıklar ve kedi dostlarımıza etkileri.

Kedilerde diş hastalıkları

Kedi dostlarımızın beslenmesinde en sık yapılan hatalardan biri kedileri karbonhidratlı gıdalarla beslemektir. Bizlerin tükürüğünde karbonhidratı parçalayan amilaz enzimi vardır oysa ki kedilerde bu enzim yoktur. Karbonhidratın parçalanamaması kedilerin dişlerinde nişastalı kalıntıların kalmasına neden olur. Bu kalıntılarsa tartar, plak ve diş taşı oluşumuna yol açar ve bunun sonucu diş çürümesi ile diş kaybıdır. Yoğun diş kaybı yaşayan kediler yeterli beslenemedikleri için genel sağlık durumlarının bozulması da neredeyse kaçınılmazdır.

ae152713fe7e6140b6b21269b0559ac6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Stomatit

Stomatit kedilerin ağız mukozasının yangısıdır ve birçok farklı etkenin yanı sıra yukarıda anlattığımız beslenme hatası neticesinde ortaya çıkan diş sorunları bu hastalığın şekillenmesinde de rol oynayabilir. Stomatit zamanla diş etlerindeki iltihabın boğaza ve daha da geriye yayılması sebebiyle hem acı verici hem de tehlikeli bir hastalıktır.

untitled 05110

Kedilerde obezite-şişmanlık

Kedilerde beslenme kaynaklı sorunlar içinde en sık karşılaşılanlardan biri tabi ki şişmanlık. Obezite ise şişmanlığın artık hastalık haline gelmiş olduğunu belirten bir tanım. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen kedilerde şişmanlık sorunu görülme riski daha yüksek. Bunun yanı sıra hareketsizlik de özellikle evlerde kapalı yaşayan kedilerde obezite görülmesine yol açıyor. Bu arada şunu da söyleyelim; obezite tek başına bir hastalık olmakla birlikte çok sayıda hastalığa da zemin hazırlıyor.

Obese Cats Eat

Kedilerde diyabet

Halk arasında şeker hastalığı ismi ile bilinen diyabet pankreasın az ya da hiç insülin salgılayamaması nedeni ile ortaya çıkar. Aşırı kilolar ve yine karbonhidrat ağırlıklı diyetler kedilerde şeker hastalığı görülme olasılığını yükseltir.

9ee8c8408025b22ec0c78c034ecea703

Kedilerde taurin eksikliği

Taurin kedilerin sağlıklı olması için büyük önem taşıyan bir aminoasittir ve düşük proteinli diyetler ile beslenen kedilerde taurin eksikliği ortaya çıkabilir. Taurin eksikliği nedeni ile kedilerde çok sayıda metabolik bozukluk gelişebilir. Bağışıklık sistemi, üreme sistemi, retina, yavru kedilerde iskelet sistemi taurin eksikliğinden etkilenebilir.

smokey joe 2

Kedilerde tiamin eksikliği

Tiamin ya da diğer ismi ile B1 vitamini kedilerin sağlıklı olabilmesi için önemlidir ve yoğun şekilde çiğ balık ile beslenen kedilerde B1 vitamini yıkımı ya da diğer ismi ile tiamin eksikliği ortaya çıkar. Tiamin eksikliği ölümle dahi sonuçlanabilme riski taşır.

vitamin B deficiency cats

Kedilerde A vitamini fazlalığı

Kedilerin vücudunda vitamin eksiklikleri kadar fazlalıkları da sorundur ve kedilerde A vitamini fazlalığının ana sebebi yoğun şekilde çiğ ciğer ile beslemedir. Eğer kedi dostunuza ciğer verecekseniz pişirmeli, ayrıca diyetinin sadece ciğerden oluşmamasına özen göstermelisiniz.

Cats can cant eat liver

Kedilerde Raşitizm

Raşitizm kalsiyum eksikliği nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır ve özellikle gelişme çağındaki kedileri etkiler. Ayrıca fosfor ve D vitamini eksikliği de raşitizm oluşumunda rol oynar. Kalsiyum ve fosfor oranı açısından dengeli beslenmeyen kedilerde kemik gelişimini etkileyen raşitizm hastalığının görülme olasılığı yüksektir. Bu arada güneş en önemli D vitamini kaynaklarından biridir ve anne kediler bunu bildikleri için yavrularını düzenli olarak güneşe çıkartırlar. Yeterli güneş ışığı görmeyen yavru kedilerde de raşitizm gelişebilir.

NoBowl Cat

Kedilerde üriner sistem sorunları

Günümüzde kedilerin çoğu kuru mama ile besleniyor, ancak kuru mamanın yanında yeterli su tüketmemeleri beraberinde üriner sistem sorunlarını getirebiliyor. Ayrıca yüksek tuz içeren gıdalarla beslenen kedilerde de böbrek sorunları ile karşılaşılıyor. Yeri gelmişken kısırlaştırılmış tüm kedileri ama özellikle de erkek kedileri kısırlaştırılmış kedi maması ile beslemenin idrar yolları taşları gibi bazı üriner sistem hastalıklarından korumak için çok önemli olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdobeStock 91091514 758x426

Kediler Neden Yatağa Çiş Yapar Sorusunun Yanıtları

Lemon Dogs Tasha 758x426

Limonunun Köpekler Üzerindeki Korkutucu Etkileri