in

Yangın Bölgenin Bitki Örtüsünün Yüzde 5’ini Kül Etti

Ukrayna’nın Çernobil Bölgesi’nde başlayan ve günlerce süren yangın, o bölgedeki bitki örtüsünün yüzde 5’ini tamamen kül etti. Kanatlı hayvanların çoğu kaçarak hayatını kurtarabilmişken, çok sayıda sürüngen ve böcek gibi hayvanlar hayatını kaybetti.

Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamada, yerel saatle 07.00 itibariyle Jitomir ve Çernobil bölgelerinde devam eden yangınların söndürülerek kontrol altına alındığı bildirildi. Günlerdir devam eden yangında çok sayıda sürüngen ve böcek gibi canlılar yaşamını yitirirken, kanatlı hayvanlar uçarak güvenli bölgelerde yaşamlarını sürdürebildiler.

çernobil ukrayna

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

YÜZDE 5’İ KÜL OLDU!

Ukrayna Devlet Bölge Yönetimi Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Çernobil Bölgesi‘ndeki yangınlar sonucunda, 12 bin hektarlık alanının yani bitki örtüsünün yüzde 5’lik kısmının kül olduğu ifade edildi.

“PANİĞE GEREK YOK”  İFADELERİNİ KULLANMIŞTI

4 Nisan’da başlayan ve günler sonra ancak kontrol altına alınabilen yangının, Çernobil Nükleer Santrali’ne yaklaşması dünya genelinde büyük paniğe neden olmuştu ve akıllara ikinci bir Çernobil faciası mı yaşanacak sorusunu getirmişti. Dünyada büyük paniğe neden olan yangına ilişkin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bir açıklama yapmış, ‘Çernobil’den aldığımız dersleri hatırlıyoruz paniğe gerek yok’ ifadelerini kullanmıştı. Yangına sebep olan şahıslar ise güvenlik güçleri tarafından yakalanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

karsta şüpheli hayvan öş

Kars’ta Şüpheli Hayvan Ölümleri Devam Ediyor!

Evcil Hayvanlarından Ayrılamadıkları için Türkiyede Dönemeyenlere Güzel Haber

Evcil Hayvanlarından Ayrılamadıkları için Türkiye’ye Dönemeyenlere Güzel Haber