in

Yanarak Can Veren Atlar Meclise Taşındı

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Büyükada’da ahırda çıkan yangın sonucu yaşamı yitiren atlarla ilgi soru önergesi verdi.

1 Ocak’ta Büyükada’da atların kaldığı ahırda çıkan yangında 9 at hayatını kaybetmişti. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, hayvanların yanarak can verdiği bu yangını meclise taşıdı.

Yanarak Can Veren Atlar Meclise Taşındıöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Filiz Kerestecioğlu, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin cavplaması için yazılı sorular yöneltti:

  • Atların feci koşullarda yanarak can verdiği ahırların fiziki koşulları ilgili mevzuata uygun muydu?
  • Bakanlığınız taşra teşkilatınca yürütülmekte olan herhangi bir soruşturma bulunmakta mıdır? Soruşturma tamamlandı ise akıbeti nedir?
  • Yangında, atların ihmalen ölümüne ve yaralanmalarına sebep olan kişiler, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre cezalandırılmış mıdır?
  • Yangında atların, birbirlerine ayaklarından bağlı oldukları ve bu nedenle kaçamadıkları için yaşamını yitirdiklerine dair iddialar doğru mudur?
  • Görgü tanıkları, yangın bölgesine cenaze aracının da geldiğini ifade etmektedir. Yangında atların dışında başka bir can kaybı yaşanmış mıdır?
  • Yangın, doğal afet ve kaza gibi durumlarda, yaralanan hayvanların ilk yardım müdahalelerinin yapılabileceği bir sağlık ünitesi Adalar’da mevcut mudur?
  • 2017 ve 2018 yıllarında, faytonlarda çalıştırılan atlara işkence ve kötü muamelede bulunan kaç şahsa, toplam kaç TL idarî para cezası uygulanmıştır?
  •  Bakanlığınızın taşra teşkilâtı, ne sıklıkla faytonlarda çalıştırılan atlar için denetimler yapmaktadır?
  • 14 Haziran 2018’de, Zoonoz Ruam hastalığı karantinası nedeniyle, Adalar’a at girişi yasak olmasına rağmen karara uyulmayarak, farklı illerden faytonlarda çalıştırılmak üzere getirilen 209 at Büyükada’ya sokulmuştur. Karantina tedbirleri ve mevzuatın varlığına rağmen, kanuna aykırı ve usulsüz bu hayvan transferleri nasıl gerçekleştirilmiştir?
  •  Yakın zamanda TBMM Başkanlığı’na sunulması beklenen ve Hayvanları Koruma Kanunu’nun değişikliğine dair kanun teklifinde, yük ve insan taşıma amacı ile çalıştırılan hayvanlar ile ilgili herhangi bir kanuni düzenleme bulunacak mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Minik Eller Minik Patiler Üşümesin Diye Ev Yaptıöç

Minik Eller “Minik Patiler” Üşümesin Diye Ev Yaptı

Aksaray’da avlanması yasak angut kuşlarını öldüren avcılara 20 bin lira para cezası kesildi.ö.

Aksaray’da Avlanması Yasak Olan Kuşları Öldüren Şahıslara Para Cezası