in

Yakutistan Cumhuriyeti’nde 39 Bin Yaşında Olduğu Düşünülen Ayı Mumyası Bulundu!

Rusya’nın kuzeydoğusundaki Yakutistan Cumhuriyeti’nde 15 bin yıl önce nesli tükenmiş ve 22 bin ile 39 bin yaş aralığında olduğu tahmin edilen bir ayı mumyası bulundu.

Siberian Times sitesinin haberine göre; Rusya Federasyonu’na bağlı Yakutistan (Saha) Cumhuriyeti’nde ren geyiği çobanları, 15 bin yıl önce nesli tükenmiş bir mağara ayısının mumyasını buldu. Ön analizler, ayının 22 bin ila 39 bin 500 yaşında olduğunu gösterdi.

Bugüne kadar mağara ayılarının sadece kemikleri bulunduğu için bu keşif, dünya bilimi için gerçek bir atılım olarak nitelendiriliyor. Sibirya’daki sürekli don olayı sayesinde mağara ayısının burun, diş ve kürk dahil olmak üzere tüm iç organları tamamen korunmuş olarak bulundu.

Mağara ayısının kalıntıları, Yakutistan’daki Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi’nde incelenecek. Bilim insanları ayının tam yaşını tespit edebilmek için radyokarbon analizi yapacak.

Mağara ayısı (Ursus spelaeus), Avrasya’da yaşamış ve yaklaşık 15 bin yıl önce nesli tükenmiş tarih öncesi bir tür veya alttür olarak sınıflandırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koyluler timsahi yakalayip fidye istedi

Köylüler Timsahı Rehin Alıp Fidye İstediler!

kopek parki

İBB, Kadıköy’de Köpek Oyun Parkı Açıyor