in

Yaban Hayvanlarının Yaşam Alanındaki Kiraz Bahçesini Korumak İçin İnsanca Çözümler Üretti

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşayan çiftçi, 1200 rakımdaki kiraz bahçesini korumak için ilginç bir yönteme imza attı. Güneş enerji sistemiyle elde ettiği elektrik akımını bahçesinin çevresine kurduğu tellere veren ve 24 saat boyunca radyoyu açık bırakan çiftçi, ürünlerini ayı ve vahşi hayvanlardan koruyor.

Yaban Hayvanlarinin Yasam Alanindaki Kiraz Bahcesini Korumak Icin Insanca Cozumler Uretti1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnegöl’ün Kıran Mahallesi‘nde ikamet eden Hasan Akman (37), 1200 rakımlı dağlık alanda bulunan 5 dönümlük kiraz tarlasındaki ağaçlara ayıların zarar verdiğini gördü. Ağaçların dallarının kırıldığını gören Akman, ağaçları korumak hayvanlara da zarar vermemek için insanca bir çözüm üretti. Güneş enerjisinden sağladığı elektrik akımını bahçesinin çevresine çektiği tellere ileten Akman, gelecek yabani hayvanların insan sesini duyduklarında ürktüklerini de düşünerek 24 saat boyunca ses verecek radyoyu tarlasındaki bir ağaca astı. Geçtiğimiz sene kurduğu sistemle ürünlerini yabani hayvanlardan koruyan Akman, “Bu sistemlerle ürünlerimizi koruyoruz” dedi.

Yaban Hayvanlarinin Yasam Alanindaki Kiraz Bahcesini Korumak Icin Insanca Cozumler Uretti ajanimo
24 saat boyunca radyoyu açık bırakan çiftçi, ürünlerini ayı ve vahşi hayvanlardan koruyor.

Teller Düşük Voltajlı, Amaç Hayvanı Uzaklaştırmak

Korunma sistemlerinden bahseden Akman, “Bahçemizi ayılardan, domuzlardan ve yabani hayvanlardan korumak için güneş enerjisiyle çalışan elektrikli tel sistemini kurduk. Bu yüksek voltajlı bir elektrik üretimi sağlamıyor. Sadece hayvanı ürkütmek amaçlı küçük voltajlı elektrik üretiyor. Elektrikli tele dokunan hayvan, ürkerek bahçeden uzaklaşıyor. Bahçede 24 saat bekleme şansımız yok. Bu sistemler sayesinde ürünlerimizi koruyoruz. Elektrikli tellerin yanı sıra da radyomuz var. Gündüz saatlerinde biz buradayız. Burada olduğumuzda yabani hayvan gelmiyor. Gece de radyomuzun sesini açıyoruz. İnsan sesi duyan hayvanlar buraya gelmiyorlar. Yabani hayvanlar insan sesinden etkileniyorlar. Bizde böyle bir yöntem bulduk. Bu sistemlerle ürünlerimizi koruyoruz” dedi.

Yaban Hayvanlarinin Yasam Alanindaki Kiraz Bahcesini Korumak Icin Insanca Cozumler Uretti ajanimo
Tellerdekl elektrik küçük voltajlı. Elektrikli tele dokunan hayvan, ürkerek bahçeden uzaklaşıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Osmangazi Belediyesi Muhtarliklara Mama ve Su Kabi Dagitti

Osmangazi Belediyesi Muhtarlıklara Mama ve Su Kabı Dağıttı

Trafik Polisinden Insanligi Onurlandran Hareket

Trafik Polisinden, Yüreklere Dokunan Hareket