in

Yaban Domuz Şehir İçinde Doğum Yaptı, Bölge Koruma Altına Alındı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, bir yaban domuzu, çok katlı binalar arasında kalan yeşil alanda 6 yavru dünyaya getirdi. Vatandaşların haber vermesi üzerine harekete geçen doğa dostları ve yetkililer, anne ve 6 yavrusunu, bulundukları alanı güvenlik çemberiyle çevirerek, koruma altına aldı.

Kuşadası’nda bir yaban domuzu, Ege Mahallesi’nde bulunan yüksek katlı binalar arasındaki yeşil alanda 6 yavru dünyaya getirdi. Anne ve yavru yaban domuzlarını fark eden mahalle sakinleri, durumu Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD),Aydın Doğa Koruma ve Milli Park görevlileri ile Kuşadası Belediyesi’ne bildirdi.

Bölgeye gelen ekipler, yaban domuzunun yuva yaptığı alanı güvenlik şeridiyle çevirdi. Vatandaşları da alana girmemeleri yönünde uyardı.

yabandomuzudogum 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“YAŞAM ALANLARI DARALAN HAYVANLAR YİYECEK UMUDUYLA KIYI SİTELERE YÖNELİYOR”

Doğumun yeni olması nedeniyle anne ve yavrularının yanına bir süre yaklaşılmaması gerektiğini söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Yaban domuzu, yavrularıyla birlikte bir süre daha burada kalacak, daha sonra da yavrularını da alıp yan taraftaki makiliklere gidecektir. Ege Mahallesi’nden çok sayıda domuz ihbarları geliyor. Yaşam alanları daralan hayvanlar yiyecek umuduyla kıyı sitelere yöneliyor. Bu bölgelerde yaşayanlar çöplerini, özellikle organik atıklarını gelişi güzel etrafa bırakmamalı” dedi.

yabandomuzudogum 3

“BİTKİ TÜRLERİNİN VE YABAN YAŞAMININ DEVAM ETMESİ SAĞLANMALIDIR”

Sürücü, bu olayın bir gerçeği gözler önüne serdiğini belirterek, “Yaban hayvanlarının barınabileceği ve beslenebileceği alanlar sürekli azalıyor. Özellikle makilikler yaban hayvanları için çok önemli. Makiliklerin yaban hayatına evsahipliği yapmasının yanı sıra, erozyonu engellemesi, su tutma işlevini görmesi ve bitki çeşitliliği açısından çok önemli işlevleri var. Kuşadası’nda kalabilen makilikler, çalı çırpı olarak görülüp, tahrip edilmemeli. Yapılaşma açılmamalı. Üzerinden rant kazanılacak arazi parçaları olarak değerlendirilmemeli. İçinde endemik türlerin de bulunduğu önemli bitki türlerinin ve yaban yaşamının devam etmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

yabandomuzudogum 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzun Zaman Boyunca Sadece Ekmekle Beslenen 11 Köpek Kurtarıldıöç

Uzun Zaman Boyunca Sadece Ekmekle Beslenen 11 Köpek Kurtarıldı

yavrukopek olumeterkettiler

9 Yavru Köpeği Çuvala Koyup Ölüme Terk Ettiler